Kategoriler
Aktüel

Bu böcek sırtında ceset taşıyor

Doğadaki her canlının farklı yaşam tarzı ve beslenme şekli olduğunu biliyoruz. Ancak bu canlının beslenme biçimini duyunca oldukça şaşıracaksınız. Belki de bu bir böceğin dünyaya sunmak zorunda olduğu en ilginç avlanma ve hayatta kalma şekillerinden biri olabilir.

Bu katil böcek kurbanlarının tümünü görmek için sırtında taşıyor. Bu korkunç sırt çantası böceğin öldürme yeteneğini göstermek için yaptığı bir çaba değil. Fakat kendini kandırmaktan kaçınmak için bu taktiği kullanıyor.

Tüm dünyada bulunabilen ve Acanthaspis türünden gelen bu böcek sindirim enzimleri enjekte etmeden önce karıncanın içine işlemek için keskin ağız parçalarını kullanıyor. Böceğin karıncanın içine enjekte ettiği bu enzimler karıncanın içini sıvılaştırıyor ve böcek bu şekilde karıncanın içindekileri rahatça emip yiyor.

Karıncanın iç organları yok olunca, karınca diğer hemcinslerinin yanında böceğin sırtındaki yapışkan yüzeye yapışıyor. Böylece böcek hepsini sırtında taşıyabiliyor. Yeni Zelanda’da Canterbury Üniversitesi’nde görevli böcekbilimci Profesör Simon Pollard, bunun gerçekten oldukça tuhaf olduğunu belirterek bu küçük böceğin sırtında bir dizi ölü karıncanın dolaştığını açıklıyor.

Ayrıca karınca vücutları, böceğin zıplayan yırtıcı örümcekten gizlenmesi için siper oluyor. Yırtıcılar onu farkettiklerinde onu av olarak görmüyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.