Kategoriler
Gezi

İzmir’de herkese uygun gezi rotaları

Önümüzdeki uzun bayram tatilini yaz bitmeden değerlendirmek istiyorsanız, Kuş Cenneti’nden Doğal Yaşam Parkı’na, Foça’dan Urla’ya bol seçenekli İzmir rotalarını deneyebilirsiniz.

Yaz aylarının son günlerinde bu kadar uzun bir tatilin olması birçok kişinin derin bir soluk almasını sağladı. Tatil programı yapmadıysanız denizi, kumu ve güneşinin yanı sıra tarihi ve lezzetli Ege yemekleriyle de İzmir tercihleriniz arasında yer alabilir.

İşte İzmir’e gidip de gezmeden dönülmemesi gereken yerler

İZMİR TUR PROGRAMLARI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yaşadığımız kenti daha yakından tanıyalım” hedefiyle başlattığı “İzmir Tur” programları bayram da devam ediyor. Rehberler eşliğinde Cuma ve Cumartesi olmak üzere haftada iki gün düzenlenen ücretsiz tur, Doğal Yaşam Parkı, Kuş Cenneti ve Homeros Vadisi ile Kadifekale’den Kemeraltı’na kadar olan tarihi aksta gerçekleştiriliyor. Gezi programında Kadifekale, Antik Tiyatro, Aziz Vukolos Kilisesi, Emniyet Oteli (Mola), Hatuniye Meydanı ve Dönertaş Sebili, Emir Sultan Türbesi, Tasarım Atölyesi, Agora, Kemeraltı – Havra Sokağı ile Kemeraltı’ndaki Kızlarağası Hanı geziliyor.

FOÇA’YA VAPUR KEYFİ

Üç yel değirmenin bulunduğu alandaki değirmenlerden ikisi 19. yüzyıla, orijinal yapısındaki öğütme sisteminin aynısının kurulacağı bir buğday öğütme değirmeni ise 18. yüzyıla ait. Foça’daki Tarihi yel değirmenlerinin restorasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı tarafından yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıldan itibaren yaz aylarında Foça’ya her hafta sonu karşılıklı gemi seferlerine başlattı. Hem ekonomik hem keyifli bir yolculuk yapmak isteyenler serin rüzgarlar eşliğinde mis gibi bir deniz yolculuğu yapabiliyor. Foça’da 5 bin yıllık tarihi yerleşim kültür ziyafeti sunarken, Mordoğan’da ise balık-ekmek ziyafeti yapabilirsiniz.

EFES-MİLAS YOLU

Efes – Mimas Yolu, yerleşimi sekiz bin yıl önceye giden İzmir yarımadasında, tarihin izini süren rotaların ortak adı. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile geçilebilen parkurların yanı sıra zeytin ve bağ temalı rotaları meraklılarına sunuyor. Mavi rota ise kimliğini denizden alan coğrafyanın sınırlar ötesine açılan kapısı. Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes (Selçuk)–Mimas (Karaburun) Yolu, bu güzergâhtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, zeytinciler ve bağcıların gönüllü çabalarıyla oluşturulan rotalar kapsamında; ulaşım olanakları, coğrafi veriler, konaklama mekânları, mola ve kamp alanları, sağlık tesisleri, tarihi ve doğal değerler, kerteriz noktaları gibi bilgiler haritalara işlendi. Uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen rotalara yol levhaları yerleştirildi.

SELÇUK

Selçuk’un en önemli özelliklerinden biri tarihi M. Ö. 6000 yıllarına dayanan bu toprakların üç dinin yayılmasını ve genişlemesini sağlamış olmasıdır. Eski çağlarda Putperestlik dünyasında burası Paganizm merkezi olmuştur. En güzel örneği dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’dır. St. John ve havarilerinin bu topraklardan tüm dünyaya yaydığı Hıristiyanlık dönemine ait en iyi örnekler Meryemana Evi, Meryem Kilisesi, St. John Kilisesi ve mezarıdır. İslamiyet devrine tanıklık eden en iyi örnek ise İsa Bey Cami’dir.

URLA

Urla, İzmir il merkezine 35 km uzaklıkta kendi halinde, sakin bir ilçedir. Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanır. Osmanlı döneminden kalan Camiler, hamamlar, kervansaraylar Urla’da halen görülmeye değer eserler arasında yer alıyor. Urla’da yıl boyunca düzenlenen festivaller de her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Urla kıyıları ve önündeki 12 ada ile İzmir Körfezi, en güzel şekilde Urla’nın Güvendik sırtlarından seyrediliyor. Urla köyleri denildiğinde; tiyatrosu ve sera çiçekçiliği ile ünlü Bademler Köyü önemli ölçüde turist çekiyor.

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

130’dan fazla türde 1500’e yakın hayvanı ve 250’den fazla bitki çeşidini bünyesinde barındıran İzmir Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönüm alanda kuruldu. Hayvanların kendileri için özel olarak doğal ortamlarındakine benzer hazırlanan barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği ile kentin ve kentlinin nefes aldığı Doğal Yaşam Parkı, kısa sürede İzmir’in cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

İZMİR KUŞ CENNETİ

İzmir Kuş Cenneti, 28’i dünyada türü tehlike altında olmak üzere 289 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği, İzmir Kuş Cenneti’nin, Gediz Nehri’nin eskiden döküldüğü tuzcul ve tatlı su bataklıkları, koylar, tuzlalar ve lagünlerden oluşan 8 bin hektarı kapsayan alanın korunması ve güneyde Ragıppaşa Dalyanı’nı da kapsayan 19 bin 400 hektarlık Gediz Deltası ve kuşların yaşam alanlarını kapsayan bölgenin korunması yönünde çalışmalar yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en büyük yapay Flamingo Adası’nı bu bölgeye kurdu.

ÇEŞME-ALAÇATI

Çeşme, İzmir’in batısında yer alıyor. En çarpıcı Osmanlı eserlerinden biri burada bulunan Çeşme Kalesi’dir. Çeşme ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserler Çeşme Kalesi içindeki müzede sergileniyor. Kaleye ek olarak bir de kervansaray bulunuyor.

Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Tarihî taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajları ile ünlüdür. Son yıllarda taş evleri sayesinde çok fazla gelişti.  Osmanlı döneminde Alaçatı’ da Rumlar ve Türkler yaşıyordu. Rumca’da ‘Alacaat’ kelimesinin telafuzu zor olduğu için zamanla değişerek günümüzde Alaçatı’ya dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.