Kategoriler
Aktüel

Ponza taşı vadisi

Kamçatka Yarımadası’nın güney tepesinde, yaklaşık 8 bin yıl önce bütün yarımadayı sallayan yanardağ patlamasında şekillenmiş büyük çöküntünün içindeki Kurile Gölü yakınlarında Ponza Taşı Vadisi bulunuyor.

Patlama boyunca çok fazla lav fışkırdı ve sayfiyenin çevresinde kalın bir volkanik akış çöküntüsü oluştu. Hatta kaynaktan bin kilometre uzakta bile 5 santimetre kalınlığında kül yağmuru birikti.

Atmosfere fışkıran volkanik materyallerin hacmine bakarak bilimadamları bu yanardağ patlamasının 1883 yılında Endonezya’daki Krakatoa Yanardağı patlamasından 7-8 kat daha şiddetli olduğunu tahmin ediyorlar. Bu patlamanın dünya üzerindeki iklime ciddi etkileri oldu. Yanardağ 140-170 kilometre küp lav ve kül püskürttü, lavlar yarımadanın Pasifik ve Okhotsk Denizi kıyılarına ulaştı.

Kurile Gölü’nün 3 kilometre batısında Ozernaya nehri üzerindeki bir yerde, volkanik püskürtüler yaklaşık 100 metre kalınlığındadır. Sonradan oluşan erozyon, ayakta duran devasa teknelere benzeyen göz kamaştırıcı bir ponza taşı vadisi oluşturdu. Kuthiny Baty olarak bilinen bu alan Rusça’da ‘Ayakta duran tekneler’ anlamına geliyor. Yerel efsaneye göre, bu tekneler ’Tanrı’ ya ve gölde balık tutmaya gelen Kamçatka’nın sahibine ait.

Kurile Gölü ulusal vahşi yaşamı koruma alanı ve tarihi eserdir. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.