Kategoriler
Sağlık

Tırnaklarınız hakkınızda ne söylüyor

Bugüne kadar tırnaklarınızdaki renk ya da görünüş değişikliğini hiç dikkate aldınız mı? Büyük ihtimalle tırnaklarınızın sağlığınız hakkında ipuçlarını ortaya çıkardığını bilmiyorsunuz. Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler, pembelikler veya tümsekler vücudunuzdaki bir hastalığın belirtisi olabilir. Karaciğerinizdeki, akciğerinizdeki ya da kalbinizdeki sorunlar tırnaklarınızda kendini gösterebilir.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte tırnaklarınızdaki farklılıkların arkasında yatan sırlar:
Solgun tırnaklar: Tırnaklarınızın oldukça solgun görünmesi kansızlık(anemi), karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği ve  yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Beyaz tırnaklar: Tırnaklarınızın kenarları daha koyu çoğunluğu ise beyazsa bu durum hepatit gibi karaciğer hastalığından kaynaklanabilir. Eğer tırnaklarınızın böyle olduğunu farkına vardıysanız karaciğer probleminin diğer belirtilerine de dikkat edin.

Sarı tırnaklar: Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleşirse, tırnak tabanınız çekilebilir ve tırnaklarınız kalınlaşıp parçalanabilir. Nadir durumlarda sarı tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ya da sedef hastalığı gibi ciddi bir sorunun belirtisi de olabilir.

Mavimsi tırnaklar: Mavi tonlu tırnaklar, vücudunuzun yeterince oksijen alamadığı anlamına gelir. Bu akciğerlerde zatürree gibi bir enfeksiyona işaret eder. Bazı kalp sorunları da mavi tırnaklarla kendini gösterir.

Dalgalı tırnaklar: Tırnaklarınızın yüzeyi dalgalıysa, üzerinde çukurlar varsa sedef hastalığının ya da eklem iltihabının erken dönem belirtisi olabilir. Tırnakların renginin solması da sık karşılaşılan bir durumdur. Tırnağın altındaki cilt kırmızımsı ya da kahverengimsi görünebilir.

Çatlamış ya da kırılmış tırnaklar: Kuru, kırılgan tırnaklar genellikle tiroid hastalığıyla ilgilidir. Çatlamış veya kırılmış tırnaklara sarımsı bir görünüm de eşlik ediyorsa bu mantar enfeksiyonu olabilir.

Tırnağınızın çevresindeki etlerin şişmesi: Tırnağınızın etrafındaki cilt kızarmış ve şişmiş görünüyorsa, tırnağınızın çevresinin iltihaplanması anlamına gelir. Bu durum lupus hastalığı ya da başka bir bağlayıcı doku bozukluğu sonucunda olabilir. Enfeksiyon tırnak etinde kızarıklığa ve iltihaba yol açabilir.

Tırnağın altındaki koyu çizgiler: Bu çizgiler mümkün olduğunca çabuk ve iyi araştırılmalı. Çünkü bazen cilt kanserinin en tehlikeli tipi olan Melanom’un belirtisi olabilir.

Kemirilmiş tırnaklar: Tırnaklarınızı yemek eski bir alışkanlıktan başka bir şey olmayabilir. Ancak bazen tedavi gerektiren inatçı anksiyetenin belirtisi olabilir. Tırnak yemek ya da yolmak obsesif kompülsif bozukluğun bir belirtisi olabilir. Eğer tırnak yemeyi bırakamıyorsanız, psikoloğa gitmelisiniz.

Tırnaklar bulmacanın sadece bir parçasıdır: Her ne kadar tırnaklarınızdaki değişiklikler birçok duruma eşlik etse de, bu değişimler nadir olarak bir hastalığın ilk belirtisidir. Tırnaklarınızdaki anormalliklerin çoğu zararsızdır. Örneğin, tırnakları beyaz olan herkes hepatit değildir. Tırnaklarınızın görünümünden şüphe duyuyorsanız cildiye uzmanına başvurun. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.