Kategoriler
Sağlık

40 yaşın üzerindeyseniz göz tansiyonuna dikkat!

Hipertansiyon, damar, şeker hastalığınız varsa ve 40 yaşın üzerindeyseniz gözünüze dikkat edin. Sinsice ilerleyen ve göz tansiyonu olarak bilinen glokom, körlüğe bile neden olabiliyor.

Glokomun gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösterdiğini belirten Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Özgür Şanlı, ” Tüm dünyada yaygın olarak görülen göz tansiyonu, sinsice ilerleyip görme sinirine hasar vererek körlüğe bile neden olabilir” dedi.

KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR

Erken dönemde belirti vermeyen göz tansiyonu, yavaş yavaş ilerlediği için görme alanında ki azalma ve kayıp, hasta tarafından kolay anlaşılmadığını söyleyen Şanlı, erken teşhisin hastalığın ilerlemesini durdurabileceğini ve bu nedenle düzenli olarak göz muayenesi olunması gerektiğini ifade etti. Gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösteren bu hastalıkta gün geçtikçe görme azalır.

GÖZ KONTROLÜNÜZÜ İHMAL ETMEYİN

Rutin göz muayenesinde daha başlangıç aşamasında göz tansiyonunun saptanabileceğini söyleyen Şanlı, 50’li yaşlardan itibaren mutlaka göz kontrolü yaptırılması gerektiğine dikkat çekti. Çünkü göz tansiyonuna bağlı oluşan görme kayıplarında geri dönüş yoktur. Glokomun tüm dünyadaki körlüklerin ikinci nedeni olduğunu belirten Şanlı, “Özellikle 40 yaşın üzerindekiler, ailesinde glokom bulunanlar, şekeri, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı olanlar, uzun süreli kortizon tedavisi alanların risk altında olduğunu unutmamak gerekir” diye konuştu.

ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL

Göz tansiyonun tedavisinde hastanın düzenli takiplerle ilaçla kontrol altında tutulduğunu ve hastaların ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olduğunu kaydetti. Bazı durumlarda başlangıçta yeterli olan ilaç tedavilerinin zamanla ihtiyacı karşılamadığında cerrahi yöntemlerin düşünülebileceğini belirten Şanlı, göz tansiyonun tarzına ve tipine göre uygulanabilecek lazer tedavileri de bulunduğunu sözlerine ekledi. Şanlı, bu tedavilerle kalıcı çözümler sağlanarak hastanın ömür boyu ilaç kullanmasının da engellenebileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.