Kategoriler
Yaşam

Sabah dinç olmak için hobi edinin

Zaman zaman hava değişimi ve stres gibi nedenlerden dolayı sabahları erken saatlerde yatağımızdan kalkmak oldukça güç  olabiliyor. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Kaliteli ve yeterli süre uyuyan kişinin sabah daha dinç ve enerjik şekilde güne başladığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Güzel bir uyku için akşam yemeğinde porsiyonları küçük tutmalı ve karbonhidrat tüketimini kısıtlamalıyız. Ayrıca uyumadan en az üç saat öncesinde yemek yememeliyiz” uyarısında bulundu.

Günlük 7-8 saat süre uyumanın insanın kendisini iyi hissetmesini ve zihninin rahatlamasını sağladığını söyleyen Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Güzel bir uyku için akşam yemeğinde porsiyonları küçük tutmalı ve karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır. Uyumadan en az üç saat öncesinde yemek yemekten sakınılmalıdır” dedi.

Monotonluktan kurtulun

Uyandıktan sonra güneş ışığı altında kolları yukarı kaldırıp birkaç kez derin nefes almanın ve vücudu germenin, duyuların uyanmasına yardımcı olduğunu vurgulayan Atasoyu, sağlıklı bir kahvaltının, su içilmesinin de çok yararlı olduğunu ve sabahları 10-20 dakika süreyle açık havada hafif bir yürüyüşün vücudun enerjisini arttırdığına dikkat çekti. Monotonluktan kurtulup bir hobi edinildiğinde ise kişinin güne daha enerjik başlamasına yardımcı olduğu belirtildi.

Kişilerin aktif ve verimli saatleri farklılık gösterebilir

Kişilerin günlük yaşam ve çalışma programlarına göre daha aktif ve verimli oldukları saatlerin farklılıklar gösterebileceğini söyleyen Atasoyu, “Belli bir konuya odaklanan insanların 90-120 dakika sonra verimlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Yoğun çalışma sonrasında sıvı bir şeyler içmek (su, kahve, çay gibi) ve kısa süreli hareket etmek için 15 dakika ara verilmesi yararlı olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.