Kategoriler
Yaşam

Soğan gözlerinizi yakmasın

Soğanı çok seviyorsunuz ancak gözlerinizin yanmasına dayanamıyor musunuz? İşte soğan soyarken ya da doğrarken gözlerinizin yaşarmasını önlemenin sırrı.

Artık soğan hazırlanırken maskelerin arkasına saklanmanıza ya da kapıları kapatmanıza gerek yok. Çiğ soğan havada sülfirik asite dönüşen, gözlerinizdeki gözyaşı bezlerini tahriş eden ve gözyaşına yol açan kimyasal bir buhar üretiyor. Fakat soğanı hazırlama ve kesme tekniğinizi değiştirerek gözyaşlarınıza engel olabilirsiniz. İşte soğanın gözlerinizi yaşartmasını önlemek için yapmanız gerekenler:

– Soğanları soymadan veya kesmeden önce 30 dakikada buzdolabında soğutun. Sülfürik buhar soğukta daha yavaş hareket eder.

– En son soğanın kökünü soyun ya da kesin. Çünkü soğandaki sülfürik bileşenler en yoğun olarak kökünde bulunur.

– Soğanı keskin bir bıçakla kesin. Böylece soğan dokuları üzerinde daha az baskı uygulanır ve sülfürik bileşenlerin salınması en aza iner. Keskin bir bıçak dilimlemenizi kolaylaştırır ve soğanın buharıyla temas etmenizi en aza indirir.

– Soğanı doğrarken bir pencere açın ya da kokulu bir mum yakın. Mumun sıcak alevi gözyaşına neden olan buharı çeker ve havaya yayılan buhar miktarını azaltır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.