Kategoriler
Aktüel

Sualtını hiç böyle görmediniz

Bir dalgıç Rusya’da Beyaz Deniz’de kalın bir buz tabakası içinden ışıyan yeşil auroranın silüetini görüntüledi. Kuzey kutup dairesinde bu denizin buzlu derinliklerinde aurora (kutup ışıması) aşikar olmasına rağmen, bunun kaynağı Güneş’e dayanıyor.

Yıldızlarımızın içinde erime oluşurken, elektron ve proton gbi yüksek enerjili parçacıkları püskürüyor. Bunlardan bazısı yüksek enerjili elektronlar yayılmasına neden olarak Dünya’nın manyetik alanıyla karşı karşıya geliyorlar. Bunlar enerjilerini atmosferdeki oksijen ve nitrojen atomlarına ve moleküllere transfer ediyorlar. Normal durumlarına geri döndüklerinde ışık yayıyorlar. Auroranın rengi hangi tür atomun etkilendiğine ve hangi rakımda olayın meydana geldiğine bağlı. Bu yeşil yansıma atmosferde 100-300 kilometre yukarıda elektronlar ile oksijen atomları arasındaki çarpışma sonucunda oluşuyor.

University College London’da görevli solar fizik uzmanı Profesör Louise Harra, aurora solar aktivitedeki artış nedeniyle oluştuğunu ve kendilerinin aktivite seviyelerinde maksimuma ulaşmak üzere olduklarını açıkladı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.