Kategoriler
Sağlık

Sesiniz uzun süre kısılıyorsa dikkat!

Sesiniz 2 haftadan daha uzun kısılıyorsa doktora başvurmalısınız. Ses kısıklığı kanser, reflü gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kısıklığın nedenini belirlemeniz gerekir.

İki haftadan uzun süren ses kısıklığının ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Ankara Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nedim Arda, uzun süreli her tür ses kısıklığı/bozukluğu mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

2 haftadan uzun süren ses kısıklığına dikkat!

Gırtlak kanserleri, tüm kanserlerin yüzde 2 ile 5’ini oluşturur. Özellikle Türkiye gibi sigara tüketimi fazla olan toplumlarda gırtlak kanseri oranı yüzde 5’ten daha da yüksek olabileceğini belirten Arda, gırtlak kanserinin 45-75 yaş arasında ve daha çok erkeklerde görüldüğünü, en sık görülen ilk belirtisinin ise ses kısıklığı olduğunu anlattı. Kanserin gırtlaktaki başlama yerine bağlı olarak, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, öksürükle de kendini gösterebildiğine, erken evrede yakalandığı zaman tedavi edilme oranı yüzde 90-95’lere ulaştığına diikat çeken Arda,  geç kalındığında ciddi sonuçlara neden olabileceğini ve bu nedenle özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklıklarında mutlaka bir kulak burun boğaz muayenesi olmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Doğru teşhis, erken tanı

Ses kısıklığı aynı zamanda, reflünün de habercisi olabiliceğini söyleyen Prof. Dr. Nedim Arda şunları anlattı:

“Reflünün iki tipi vardır. Bunların bir tanesinde yemek borusu da etkilenir ve dolayısıyla hastada yemek boyunca yanma ve hazımsızlık şikayeti olur. Diğer reflü tipinde ise yemek borusu etkilenmeden direkt olarak boğazda takılma, yutma zorluğu ve ek olarak ses tellerinin tahriş olması sonucu ortaya çıkan ses kısıklığı ile kendini gösterir. Doğru bir şekilde tanı koyulup tedavi edildiğinde kalıcı olarak ses kısıklığı olmasının ve çok daha ileri evrelerde de gırtlak kanseri oluşumunun önüne geçilebilir. Ayrıca ses kısıklığına yol açan pek çok neden sayılabilir. Bunlar arasında ses teli nodül ve polipleri, ses teli ödemi, ses telinin yapısal bozuklukları, ses teli enfeksiyonları (larenjit), sesin yanlış kullanımı sayılabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.