Kategoriler
Otomobil

Subaru Levorg’a Euro NCAP’ten 5 yıldız

Subaru’nun EyeSight özelliği ile donatılan Sportif Tourer modeli Levorg, Euro NCAP’ten 5 yıldız aldı. Levorg, “Yetişkin Yolcu Koruması”, “Çocuk Yolcu Koruması”, “Yaya Koruması” ve “Güvenlik Desteği” alanlarında yapılan testlerde en iyi sonuçları elde etti.

Euro NCAP’in 2016 yılı güvenlik performans değerlendirmesinde, Levorg’a otonom olarak yayalarla çarpışmaların ne kadar iyi tespit edilebildiği ve bunların ne derece önlenebildiklerini kontrol eden yeni bir test uygulandı. Subaru’nun EyeSight sistemi ile donatılmış ve yayaları tespit kabiliyetine sahip olan Levorg bu yeni testte çok başarılı bir performans gösterdi.

EyeSight teknolojisi nedir?

Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar; yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistem.

Kullanıcının önündeki yol için ikinci bir çift göz gibi olan EyeSight, neredeyse insan gözü kadar etkin olan mükemmel görüntü tanımlama ile üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan çift kameraya sahip. İki kameradan alınan görüntüleri şekil, hız ve uzaklığı kesin bir şekilde belirlemek için kullanan EyeSight yalnızca araçları değil, aynı zamanda motorsiklet, bisiklet ve yayaları da algılıyor. Potansiyel bir tehlike algıladığında sürücüyü uyararak kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren sistemini de devreye sokuyor.

Adaptif Hız kontrolü, Şerit İçi Kontrolü ve Şeritten Çıkma Uyarısı, Önde Giden Aracın Hareket Etme Uyarısı, Şerit Takip Asistanı, Çarpışma Öncesi Fren Sistemi ve Çarpışma Öncesi Gaz Kontrolü gibi geliştirilmiş güvenlik performansıyla EyeSight, araçtaki güvenlik hissini artırıyor. Levorg, “yeni nesil EyeSight” sisteminin yanı sıra Şerit Takip Asistanı ve Şeritte Kalma Asistanı gibi özelliklere de sahip.(Aydın Özcanbaz)

“Subaru Levorg’a Euro NCAP’ten 5 yıldız” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.