Kategoriler
Yaşam

Daha kolay yağ yakmanıza yardımcı

Fazla yağlarınızdan, kalorilerinizden kurtulmak için genellikle egzersiz yaparsınız. Bunun yanında yediğiniz yiyeceklere, aldığınız vitaminlere ve uyku düzenine dikkat ederek de bol bol yağ yakabilirsiniz. Ancak bunu gerçekleştirmek için de dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Kilo vermenin fazla çaba gerektirdiğini söyleyen uzmanlar, diyet yapmak yerine yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermesiniz konusunda uyarıyorlar.

Diyet yapmayın

Besin değeri daha yüksek olan, boş kalori içermeyen ve sizi tüm gün tok tutacak gıdalardan daha fazla yiyin. Çünkü yiyecekleri kısıtlama metabolizmanızı öldürecektir. Diyez vücudunuza “Açlıktan ölüyorum” mesajı gönderiyor. Vücudunuz da bunu metabolik oranınızı düşürerek yanıtlıyor. Ayrıca, diyetinizi sabote ettikçe kas dokusu yakmaya başlayacaksınız.

Daha erken yatın

Finlandiya ‘da yapılan bir araştırmada daha az uyuyanların daha fazla stres altında olduğu ve iç organlarla ilgili daha fazla yağa sahip oldukları belirlendi. Daha fazla protein tüketin: Vücudunuzun yağsız kasları yönetmesi için proteine ihtiyacınız var. Bu nedenle daha fazla yağsız protein yemeye çalışın.

Organik gıdaları tercih edin

Tarım ilacı bulunan gıdaların kilo vermede problem olduğunu belirten Kanadalı araştırmacılar bu zehirlerin kilo vermeyi daha zor hale getirdiğini açıkladılar. Tabi ki her zaman organik ürün bulmak kolay değil. Genelde avokado, greyfurt, muz gibi kabuğu soyulabilen gıdaların daha iyi olduğunu söyleyen uzmanlar şeftali, çilek, elma, nektarin, ıspanak, yaban mersini, kereviz, dolmalık biber, karalahana, kiraz, patates ve ithal üzüm alırken organik olmasına dikkat etmeniz gerektiğini açıkladılar. Çünkü bu gıdalarda tarım ilacı seviyesi çok yüksektir.

Kalkın ve ayakta durun

İşyerinizde ayakta ya da oturarak çalışmak bel çevrenizin çapı için önemli bir rol oynar. Missouri Üniversitesi 4 saat ve daha fazla süren hareketsizliğin yağ ve kolesterol metabolizmasını kontrol eden bir enzimi neredeyse durdurduğunu gösterdi. Bu enzimi aktif tutmak ve yağ yakışını artırmak için masa başı çalışıyorsanız bile en azından telefonda konuşurken ayağa kalkın.

Soğuk su için

Alman araştırmacılar, günde 6 bardak soğuk su içmenin metabolizmayı hızlandırdığını tespit ettiler. Bu artış vücudunuzun suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına yükseltmeye çalışmasından kaynaklanıyor.

Acı yiyin

Bibere acı tadını veren kapsaisin isimli bileşen metabolizmanızı da harekete geçiriyor. Bir yemek kaşığı doğranmış kırmızı ya da yeşil biber yemek sempatik sinir sistemini destekliyor. Acı biberi doğrayıp yemeklerinize veya pizzalara ekleyebilirsiniz.

Kahvaltıyı aksatmayın

Sabahları kahvaltı yaparsanız metabolizmanız hızlanacaktır. Ayrıca kahvaltı yapınca diğer öğünlerde daha az yemek yersiniz.

Kahve ya da çay için

Kafein merkezi sinir sistemi uyaranıdır. Bu nedenle, günlük tüketeceğiniz kafein metabolizmanızı yüzde 5-8 hızlandırır ve yaklaşık 98-174 kalori yakmanızı sağlar. Bir Japon araştırmasına göre, bir fincan demlenmiş çay metabolizmanızı yüzde 12 oranında canlandırır. Araştırmacılar çayın içindeki katesin isimli antioksidanların metabolizmanıza destek sağladığına inanıyorlar.

Yağlarla lifle savaşın

Araştırmalar biraz lifin yağ yakışını yüzde 30 kadar artırdığını gösteriyor. Çalışmalar daha fazla lif tüketenlerin uzun sürede daha az kilo aldığını gösterdi. Günde 25 gram lif tüketmeyin hedefleyin. Bu miktar yaklaşık 3 porsiyon meyve ile 3 porsiyon sebzede bulunuyor.

Demir açısından zengin gıdalar yiyin

Demir, yağ yakmak için kaslarınıza oksijen taşımada gereklidir. Demir depolarınızı yeniden doldurmadıkça enerjiniz düşük olacak ve metabolizmanızda çöküş olacaktır. Yağsız et, fasulye, güçlendirilmiş tahıllar ve ıspanak mükemmel demir kaynağıdır.

Daha fazla D vitamini alın

Bu vitamin kas dokusunun korunması için zorunludur. Tavsiye edilen D vitamini miktarının (400 IU) yaklaşık yüzde 90’ını 100 gramlık somon balığı ile karşılayabilirsiniz. Diğer gıda kaynakları ise güçlendirilmiş süt ve tahıl, yumurta ve ton balığıdır.

Süt için

Birçok kadında yaygın olan kalsiyum eksikliği metabolizmanızı yavaşlatabilir. Araştırmalar yağsız süt ve az yağlı yoğurt gibi süt ürünler aracılığıyla kalsiyum tüketmek yağ emilimini diğer yiyeceklere oranla daha fazla azaltacaktır.

Karpuz yiyin

Journal Nutrition isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre, karpuzda bol miktarda bulunan aminoasit arjinin kilo kaybını destekler. Diğer arjinin kaynakları ise deniz ürünleri, kabuklu kuruyemişler ve çekirdeklerdir.

Susuz kalmayın

Metabolizmanız da dahil vücudunuzun kimyasal reaksiyonlarının hepsi suya bağlıdır. Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre susuz kalırsanız yüzde 2 daha az kalori yakarsınız. Bu nedenle susuz kalmamak için günde en az 8-12 bardak (225 ml) su için.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.