Kategoriler
Sağlık

Erkeklerde obezite yaygınlaşıyor

Çağın vebası olarak adlandırılan obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve bilgi eksiklikleri nedeniyle gün geçtikçe artıyor. Obezite vücuttaki dengeleri altüst ederek pek çok ciddi hastalığa ve kansere neden oluyor.

Obezitenin görülme sıklığının arttığı ve Türk erkeklerinin dörtte birinin obezite sorunu yaşadığını belirten Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, obezitenin erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğüne ve tedavi edilmediği takdirde kısırlığa bile neden olabileceğine dikkat çekti.

Obezite kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırıyor

Yapılan araştırmalara göre, diyet ve egzersizle kilo verebilen kişi sayısının %3- %10’u geçmediğini söyleyen Gürkan, geriye kalan %90 çoğunluğun kanser, diyabet ve kalp hastalığı riski altında olduğunu ifade etti. Obezite gençlerin yaşamını da önemli ölçüde etkiliyor.

Kısırlığa neden olabilir

Obez erkeklerde yağ dokusunda testesteronun östrojene dönüşmesi artar ve dolayısıyla testesteron azalır ve buna bağlı olarak da sperm kalitesi düştüğünü söyleyen Gürkan, bu kişilerde hormon düzensizliklerinin ideal kiloya sahip olanlara göre daha yüksek olduğunu açıkladı.

1 kilo vermek yılda 100 bin vakayı engelleyebilir

Kanserlerin %7’sininin oluşumunda obezitenin doğrudan etkisi olduğu, bir kişi vücut kitle indeksini %1 azaltırsa ya da yaklaşık olarak 1 kilo kaybederse, dünyadaki yıllık 100 bin kanser vakası engellenebilir. Obezite tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok ciddi bir sağlık problemi olduğunu söyleyen Gürkan, ” Yapılan araştırmalar 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağını göstermektedir. Türkiye’nin de bu tablodan payını alması kaçınılmazdır” dedi.

Cerrahi tedavi hayat kurtarıyor

Tedavide en etkili ve kalıcı yöntemin cerrahi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Alihan Gürkan, diyet ve egzersizle daha düşük oranda başarı sağlandığını ve bu nedenle vakit kaybetmeden tedavi olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

“Erkeklerde obezite yaygınlaşıyor” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.