Kategoriler
Sağlık

Geçmeyen kaşıntınız varsa sağlığınız tehlikede olabilir

Bir anda ortaya çıkan ve sebebi anlaşılamayan inatçı kaşıntılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle uzun süre geçmeyen ve psikolojik problemlere bile yol açan kaşıntılar, genellikle safra yolları hastalıklarını işaret ediyor.

Karaciğerin ürettiği safrayı ince bağırsaklara taşımakla görevli safra yollarındaki hastalıkların önlem alınmadığında karaciğer yetmezliğine yol açabildiğini söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, safra yolu hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kaşıntınızın nedenine doktor karar vermeli

İyi huylu ya da kötü huylu safra yolu hastalıklarının kanal sisteminde meydana gelen tıkanma ve daralmaya bağlı şikayetler ile ortaya çıktığını belirten Acarlı, karaciğer içi safra yollarından kaynaklanan tümörlerin ise tıkanıklık bulgusu göstermeden ilerlediğini ve bu nedenle genellikle geç teşhis edildiğini açıkladı. Sebepsiz inatçı kaşıntı, sarılık ve hatta üşüme titremenin ön planda olduğu enfeksiyon bulguları oluştuğunda ise laboratuvar ve röntgen sonuçlarının çok önemli olduğuna dikkat çeken Acarlı, basit bir ultrasonografinin safra yollarındaki genişlemeyi ve bunun yerini belirleyebileceğini açıkladı.

Cerrahinin bu konuda deneyimli ellerde yapılması önemli

Safra yolları özellikle karaciğere gelen ve hayati önem taşıyan önemli damarlar ile komşu olduğu için bu bölge ameliyatlarında bu damarlara zarar verilmemesinin çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Koray Acarlı, “Bu nedenle safra yolları cerrahisi bütün dünyada ayrı bir üst eğitim, bilgi ve deneyim gerektiren bir alan olarak kabul edilir. Safra yolları cerrahisi doğru prensip ve iyi bir teknikle yapılmaz ise hastanın yaşam konforu kalmayacağı gibi olaylar siroz gibi geri dönüşümsüz karaciğer hastalıklarına veya hayati risk doğurabilecek ciddi enfeksiyonlara neden olarak hayati tehlike yaratabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.