Kategoriler
Soru-Cevap

5 yılda vücudunuz ne kadar değişiyor?

İnsan vücudunun kendini sürekli yenilediğini, ölen hücrelerimizin yerine yenilerinin geldiğini hep duymuşsunuzdur. Peki bunu ne kadarı doğru? Tüm hücrelerimiz yenileniyor mu yoksa sadece bir kısmı mı kendini yeniliyor?

Her birkaç yılda bir vücudunuzdaki tüm hücreler yenileniyor düşüncesi oldukça popüler fakat bu tam olarak doğru değil. Yağ hücrelerinin yaklaşık yüzde 10’u her yıl yenileniyor.

Kalp kası hücreleri çok az yenileniyor

Fakat 25 yaşındayken kalp kası hücrelerinin sadece yüzde 1’i geri dönüyor ve bu oran 70 yaşına kadar yüzde 0,5 azalıyor. 100 yaşına kadar yaşasanız bile doğumunuzda sahip olduğunuz kalp kası hücrelerinizin yarısından fazlasına sahip olacaksınız.

Beyin zarının nöronları ve göz lenslerinizdeki hücreler asla doğal yollarla yenilenmiyor.

Hücreler değişmeye devam ediyor

Hücreler tamamen yenilenmese de değişmeye devam ediyor. Moleküller normal metabolik süreçleri boyunca sürekli olarak çevrenin etkisiyle değişiyor. Vücudunuzdaki suyun günde yaklaşık 3 litresi devir daim oluyor. Bir yetişkinin vücudunda yaklaşık 40 litre su vardır, yani günde suyun yüzde 7.5’u değişiyor. 2 yıl sonra istatiksel olarak aynı su moleküllerine sahip olmayacaksınız. Fakat dişlerinizdeki kalsiyum sonsuza kadar saklı kalacak, değişmeyecek. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.