Kategoriler
Yaşam

Bayramda beslenirken doğru bildiğiniz yanlışlar!

Kurban bayramında kestiğiniz kurbanın tüketimi ve saklanmasında yapacağınız hatalar, önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sağlıklı bir bayram geçirmek için uzmanların kurban eti tüketimiyle ilgili önerilerini dinleyin.

Kurban etini mutlaka dinlendirin!

Kesilen kurban etini hemen tüketmenin bir gelenek olduğunu belirten NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, bu alışkanlığın sindirim problemlerini beraberinde getirdiğini hatırlattı. Köse, şunları söyledi:

“Kurban eti satın alınmadan önce mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. İlk 24 saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durum ortaya çıkar. Bu yüzden et dinlendirilmeli ve bir gün sonra tüketilmelidir. Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir.

Etin depolanmasında bazı hatalar yapılıyor. Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmeli. Büyükbaş hayvan etleri, 0 derecede 7–10 gün bekletildikten sonra tam yumuşamakta ve etin lezzeti, kıvamı yerine oturmaktadır. Zamanınız dar olduğu için hiç değilse 12 saat buzdolabında dinlendirmenizde fayda var.”

Kırmızı et özenle saklanmalı

Kırmızı etin proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski olduğunu belirten Gizem Köse, bu nedenle saklama koşullarına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Buzdolabı poşetinde en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanması gerektiğini söyleyen Köse, etin küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmasını ve çözdürme işlemi de kısa süreceği için bakteri oluşumunun engelleneceğine dikkat çekti. Çözdürme işleminin kesinlikle kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek yapılmaması gerektiğini belirten Köse, buzdolabında ya da mikrodalgada çözdürebileceğinizi açıkladı.

Kahvaltıda kurban eti yemeyin!

Özellikle kahvaltıda kurban eti tüketiminden kaçınılması gerektiğini söyleyen Köse, şu tavsiyelerde bulundu:

“Bayram sabahlarına 2 bardak ılık su ve hafif kahvaltı ile başlangıç yapılmalıdır. Böyle bir başlangıç sindirim sorunlarını ortadan kaldıracak ve öğünlerinizi dengeli tüketmenizi sağlayacak. Kurban eti sabah tüketilmemelidir. Bekleyen et daha lezzetli, kıvamlı olur ve çiğnemesi daha kolay olur. Ete uygulanan pişirme yöntemi, etin lezzeti, görüntü, kıvam, koku ve biyoyararlılığını doğrudan etkiler. Az pişirim yapılması etin kalitesini ve besin değerini düşürür. Kurban etinin pişirilmesinde ızgara-fırında ya da haşlama en uygun yöntemlerdir.

Kırmızı et görünmez doymuş yağ içermektedir. Dışındaki beyaz yağ katmanı görünür yağdır, kolesterol oranı yüksek olan bu yağları ayırmanızda fayda var. Özellikle kalp-damar hastalığı, hipertansiyon ve kan yağ yüksekliği olan kişiler et tüketiminde görünür yağlardan uzak durmalıdır. Etli sebze ve kuru baklagil yemeklerine fazladan yağ koyulmamalıdır. Kırmızı etin günlük tüketim miktarı 90–120 gr (3–4 köfte kadar) olmalıdır.”
Mangal yapıyorsanız bunlara dikkat!

Bayramlarda mangalda pişirme yönteminin de sıklıkla kullanıldığını belirten Gizem Köse, etin yanmaması gerektiğini belirterek önerilerini şöyle sıraladı:

“Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öğe oluşumuna neden olur hem de A, B1, B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Etin ateşten 15cm kadar uzakta pişirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde etin dışındaki protein ateş sebebiyle katılaşacak biyoyararlılığı düşecektir. Aynı zamanda yanmış etlerin kanserojen olduğunu unutmamak gerekiyor. Eğer et çok pişmişse hiç değilse yanında bol C vitamini içeren taze ve kesilmemiş yeşilbiber tüketerek kanserojen etki azaltılabilir.”

Etin yanında sebze de tüketin!

Etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında yeşillikli sebze ya da salata tüketimi olması gerektiğini belirten Gizem Köse, “Tabağınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketin. İçecek seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Meyve suyu, asitli içecek yerine bitki çayı, maden suyu tercih edilmelidir” dedi.

Bayramlarda şekerleme ve tatlı ikramlarının da arttığını belirten Köse, şeker yerine kuru meyve şerbetli tatlılar yerine de sütlü tatlı ikram edilmesinin ve tüketiminin daha sağlıklı olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.