Kategoriler
Teknoloji

Bu gerçekten siz misiniz?

Teknolojinin yeni sahası beyin örüntülerini ve kalp ritimlerini analiz ederek daha güvenli kimlik bilgisi ve güvenlik sağlamayı amaçlıyor.

Avrupalı araştırmacılar, duyusal teknoloji ve biyometrik alanında bazı avantajların kombinasyonu ile yeni sistemler geliştiriyorlar. Bunun bir parçası olarak, grup insanların kimliğini saptamak için kalp ritimlerini kaydeden EKG ve beyin örüntülerini kaydeden EEG içeren başlık geliştirdi.

Proje koordinatörü Dimitrios Tzovaras, “Biyometriğin bu şekli ilk kez kimlik tespit etmede kullanılıyor. Bu diğer biyometrik sistem problemlerinin birçoğunu çözebilir” dedi.

Proje ortağı Volvo ile yaptıkları 3 denemede, araştırmacılar arabaya sürücünün kimliğini tespit etmek amacıyla duruşunu analiz eden koltuk örtüsü yerleştirdiler. Sistem bu bilgiyi araçtakinin aynı sürücü olup olmadığından ve sürüş için uygun koşulda olup olmadığından emin olmak için analiz edecek.

Parmak izi ve ses tanımayı kapsayan mevcut biyometrik kimlik yöntemleri hata yapmaya açık olduğunu söyleyen uzmanlar, bu tekniğin fizyolojik ve davranışsal özellikleri analiz ederek biyometrik bilgiyi çıkarma yeteneğine sahip olduğunu belirtiyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.