Kategoriler
Blog Otomobil

Otomobillerde kontrol düğmeleri tarihe karışıyor

Çok eskiye gitmeyeceğim. Daha 5-6 sene önce üretilen otomobillere bindiğimizde ön panelin üzerindeki düğme kalabalığı bizi bir hayli korkutuyordu.

‘Şu düğme ne işe yarıyor’, ‘sürüş kontrol sistemi hangi düğmeden kapanıyor’ diye düşünüyor, bulamadığımızda ise neredeyse tuğla kalınlığındaki kullanım kılavuzu günlerce elimizden düşmüyordu.

Bu kargaşayı gören otomotiv üreticileri yakın zamanlarda yollara çıkardığı birçok modelde artık joystik veya dokunmatik kontrol üniteleri kullanmaya başladı. Bu sayede bazı otomobil modellerinde saydığım 60’a yakın kontrol düğmesi sayısı yarıya, hatta bir elin parmaklarının sayısını geçmeyen seviyeye düşürüldü.

Pazarda dokunmatik ekran, mimik veya joystik kontrollü modellere ilgi artarken, fuarlarda sergilenen konsept otomobiller ise gelecekte yeni bir trendin işaretlerini veriyor. BMW i Vision Future Interaction, Acura Precision, Opel GT ya da Volkswagen T-Cross Breeze konsept modellerinde sizleri geleneksel tuşlar yerine, düğmelerden arındırılmış kontrol panelleriyle bekliyor. Mühendisler uzunca bir süredir bu görünümü seri üretim modellerine uygulamak üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

IHS Automotive tarafından yapılan bir araştırmada, otomobillerde önümüzdeki 5 yıl için yarı veya tam otonom sürüş, ses tanıma, dokunmatik ekran ve mimik kontrolleri hızlı bir şekilde artacağı belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre yıllık satışlarda mimik kontrol sistemlerinde yüzde 35’in üzerinde, dokunmatik ekranlarda yüzde 13, ses tanıma sistemlerinde yüzde 12, elektronik kontrollü direksiyon sistemlerinde yüzde 11, geleneksel kontrol düğmelerine sahip olan otomobil sayısında ise sadece yüzde 2 artış yaşandı.

Analistlere göre, tüketicilerin günlük hayatlarında kullandığı elektronik cihazlar otomobil içindeki kontroller için en önemli belirleyicilerin başında yer alıyor. Sürücüler artık araçlarında akıllı telefonları, oyun konsolları ve tabletlerle aynı kullanıcı kontrollerine sahip kontrol panellerini tercih ediyor.

Geleceğin otomobil trendinin teknoloji tutkunu gençler tarafında memnuniyetle karşılanacağı şüphesiz tartışılmaz. Ancak akıllı telefon yada navigasyon cihazı kullanma özürlü yaşı belli bir seviyenin üzerindeki kitlenin bu durumda sıkıntı yaşaması muhtemel.(AYDIN ÖZCANBAZ)

“Otomobillerde kontrol düğmeleri tarihe karışıyor” için 66 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.