Kategoriler
Soru-Cevap

Sakızın içinde ne olduğunu biliyor musunuz?

Birçok insanın her gün çiğnediği sakızın hafızayı güçlendirmek, stresi azaltmak, sindirime yardımcı olmak gibi birçok faydası bulunuyor. Peki sakızın nasıl böyle yumuşak ve esnek olduğunu hiç düşündünüz mü?

Temel olarak tatlandırıcılar, renklendiricilerle doldurulan sakız sindirilemez ve suda çözülmez. Bu nedenle uzun süre çiğneseniz de parçalanıp yok olmaz. Sakızın dayanıklı olma özelliği sakızın ana maddesinden, genellikle ticari sır olan içeriğinden geliyor.

Peki sakızın içinde neler var?

Katkı maddeleri: Kalsiyum karbonat ya da magnezyum silikat sakıza dokusunu ve hacmini sağlar. Eğer sakızın asitli bir tadı varsa magnezyum silikat kullanılır. Kalsiyum karbonat reaksiyona girer ve karbondioksit gazı üretilir.

Emülgator: Bunlar tatlandırıcılar ve renklendiricilerin de bulunduğu diğer içerikleri karışım halinde tutmaya yardım eder ve aynı zamanda sakıza yapışmazlık özelliği verir.

Elastomer (esnek madde): Bunlar elastik özelliği olan uzun polimer moleküllerdir. 2.Dünya Savaşı’na kadar sakızlarda sakızağacından elde edilen doğal lateks kullanılıyordu, fakat savaştan sonra polivinil asetat gibi sentetik elastomerler tercih edildi.

Yumuşatıcılar: Her şeyi yumuşak ve çiğnenebilir tutmak için bitkisel yağ ve yapay lesitin gibi bileşenler sakızın ana maddesine eklenir. Çok uzun süre sakız çiğnediğinizde bu maddeler yıkanıp yok olur ve ağzınızda sert bir sakız parçası kalır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.