Kategoriler
Sağlık

Yumurta dost mu, yoksa düşman mı sorusuna çarpıcı cevap

Özellikle kollesterol rahatsızlıklarına sebep olduğu için kötülenen yumurtayı yemek için yepyeni bir neden daha ortaya çıktı. Yeni yapılan bir araştırma yumurtanın yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Kanadalı araştırmacılar, yumurta proteinlerinin yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmeye yardım ettiğini buldular. Önceki araştırmalar yumurtanın gelişme, kas gücü, enerji sağlama ile kilo almak için yüksek kalitede protein sağladığını iddia ediyordu.

Yumurtanın anahtar besinleri aynı zamanda nöral tüp defekti riskini azaltmaya ve göz sağlığını geliştirmeye yardımcı oluyor.

Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan, Jianping Wu ve Kaustav Majumder tarafından yapılan yeni araştırmada, kaynamış ve sahanda yumurtanın içinde birçok farklı peptid (güçlü ACE inhibitörleri gibi davranan) bulundu. Ve sahanda yumurtada çok yüksek oranda ACE inhibitörleri aktivitesi saptandı.

Bilim adamları karındaki ve ince bağırsaktaki enzimlerin yumurta sayesinde bu peptidleri ürettiğini buldular. Yumurtanın kolesterollü olması nedeniyle kalp hastalığı riski taşıdığı konusundaki kaygılar azaldı. Son araştırmalar sağlıklı insanların kalp hastalığı riskini artırmadan yumurta yiyebileceklerini ileri sürüyor.

Araştırmacılar, yumurtanın kolesterol seviyesi üzerinde çok az etkisi olduğunu gösterdiler. Yeni araştırma, aynı zamanda kalp hastalıkları için başka bir risk olan hipertansiyonu da azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.