Kategoriler
Teknoloji

Şifreleme programları yeterince güvenli mi?

Şifreleme programları sayesinde dokümanlarınızı, e-postalarınızı veya dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ancak bu programlar hükümetlerce kırılılyor ve suçluların yakalanması sağlanıyor.

En yaygın kullanılan şifreleme programı 1990’lı yılların başında oluşturulan PGP (Pretty Good Privacy, dosya bazında işlem yapan bir şifreleme ve sayısal imzalama programı). PGP kuramsal olarak kırılabilir şifreleme tekniklerini kullanıyor. Bu da güvenliğin ne derece üst sınırda olduğunu gösteriyor. Ancak, son yıllarda çıkarılan kanunlarla bu şifreler kırılabiliyor ve güvenliğiniz tehlikeye düşüyor.

2003 yılında İtalyan yetkililer komünist terörist grubuna ait olan PDA’ları ele geçirdiler, ancak içerisindeki gizli mesajları çözemediler. Bu tür vakalarda şifrelemeyi kullanarak anahtarları kırmak ve içindeki bilgilere ulaşmak için kanunlar harekete geçiyor. İngiltere’deki en önemli kanunlardan biri ise internetin dinlenmesiyle ilgili Regulation of Investigatory Powers Act 2000 kanunudur. Buna göre, telefon dinlenmeyle ilgili yasanın içeriği genişletilip, yeni teknolojiler ve internet dâhil edildi.

Sırlarınızı zorla ele geçirenler sadece hükümetler değil, bunu suçlular da yapabilir. Böyle bir gaspçılık tehdidi TrueCrypt gibi şifreleme yazılımlarının ortaya çıkmasına öncülük ediyor. Hatta en karmaşık şifreleme sistemleri, 2002 yılında ortaya çıkarılan New Jersey’deki sahtekâr Nicodemo Scarfo gibi kurbanları çok basit bir şekilde oyuna getirebiliyor. Nicodemo’nun bilgisayardaki tüm belgeleri PGP ile anlaşılmaz hale getirdiğini öğrenen FBI, New Jersey’deki ofisine gizlice girdi ve klavyesinin altına bir cihaz yerleştirdi. Scarfo’nun şifrelemede kullandığı her şifre kayıt altına alındı ve FBI ele geçirdi bu şifreler sayesinde tüm belgelere ulaştı ve Scarfo mahkûm oldu. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.