Kategoriler
Blog

Cep telefonunun yüzümüzü aydınlatan ışığı diğer taraftan hayatları karartıyor!

Gelişen teknoloji, günlük hayatımızdaki alışkanlıklarımızın yanı sıra otomobil kullanma alışkanlıklarımızı da bir hayli değiştirdi.

Kaldırımda yürürken, otobüste giderken, evde yemek pişirirken, hatta bir arkadaşla muhabbet etmek için gidilen çay bahçesinde bile yüzümüzü ışığının arkasına saklamaya alıştığımız cep telefonları hayatların birer birer kopmasına sebep oluyor.

90’lı yıllardan itibaren sürücülerin otomobilin direksiyonunun yanı sıra ellerinden düşürmediği ikinci bir teknik aksamı haline gelen cep telefonu ve trafik kazaları arasında çok sıkı bir ilişki olduğu yadsınamaz bir gerçek. Uzmanların belirttiğine göre, sürüş esnasında telefonla konuşma trafik kazası riskini 6 kat artırıyor. Bu oran kısa mesaj okuma ve yazma esnasında ise 20 kattan fazla artış gösteriyor.

Ancak cep telefonlarının artık adeta birer bilgisayara dönüştüğü ve ‘tarife paketleri’ sayesinde kullanım maliyetlerinin düştüğü günümüzde belki de yukarıda telaffuz edilen rakamlar ‘masum’ bile kalabilir.

Artık direksiyon başındayken cep telefonu görüşmelerinin yanı sıra mail ile iş takibi yapıyor, WhatsApp mesajları yazıyor, selfie çekip Instagram’da Twitter’da paylaşıyor, Facebook’ta arkadaşlarımızı takip ediyoruz. Bu kadar da değil, toplu ulaşım araçlarını kullanan sürücüler bile araçlarında taşıdığı canları hiçe sayarak bu cihazları ellerinden düşürmüyor. Peki bunların cezai müeyyidesi yok mu? Var elbet. Tabii yakalanırsan!

İşin bir de otomotiv firmaları boyutu var. Sağ olsunlar onlar da direksiyon başındaki sürücü elinde telefonla yakalanıp ceza yemesin diye ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Artık pek çok araçta ‘bluetooth’ bağlantılı multimedya cihazları bulunuyor. Oem olarak bile herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bu cihazlar ile sürücüler telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesajlarını okuyabiliyor, istedikleri müzikleri menülerden seçebiliyor, navigasyon kullanabiliyor, sosyal medyaya bağlanabiliyor, maillerini okuyabiliyor, televizyon ve film seyredilebiliyor. Bu cihazların tek faydası direksiyon başında telefonunu elimize almamamız. Bunun haricinde sürücünün dikkatini dağıtma görevlerini bu şekilde de layıkıyla yerine getiriyorlar!

Cep telefonları, multimedya cihazları, dikkatsizlik, aşırı hız ve alkol. Geçtiğimiz yıl yaşanan 1 milyon 199 bin trafik kazasında, 3 bin 524 can kaybı ve 285 bin yaralı. Sonuç, babasız veya annesiz kalan evlatlar; evlatlarından olan anne-babalar ve belki de bu kazaların izini bedenlerinde bir ömür boyu taşıyacak yüzbinlerce insan.

Dedik ya, cep telefonu olsun araçlarımızdaki multimedya cihazları olsun, teknolojinin yüzümüze yansıyan ışığı hayatımızı karartıyor.(Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.