Kategoriler
Sağlık

Anestezi küçük çocuklarda öğrenme güçlüğüne neden olabiliyor

Küçük yaşta iki veya daha fazla sayıda anestezi alan çocuklarda ileriki yıllarda öğrenme güçlüğü görülebiliyor.

Anesthesiology dergisinde yer alan habere göre, Mayo Tıp Okulu Anesteziyoloji bölümünden Dr. Robert Wilder, aileleri korkutmak istemediklerini belirterek, “Ameliyatlarda 2 ya da daha fazla sayıda anestezi alan çocuklarla öğrenme güçlüğü arasında bir ilişki bulduk. Ancak, kesin olarak anestezinin öğrenme güçlüğüne yol açıp açmadığını bilmiyoruz” dedi.

Hayvanlar üzerinde yapılan önceki çalışmalar da anestezi ilaçlarının beyin gelişimini etkilediğini göstermişti. Geçen yılki çalışmaya göre ise, fıtık ameliyatı olan 3 yaşın altındaki çocuklarda ileride davranış ve gelişim problemleri riskinin 2 kat daha fazla olduğu belirtilmişti. Araştırmacılar, operasyon boyunca genel anesteziye maruz kalmanın riskteki artışta rolü olduğundan şüpheleniyorlar. Diğer çalışmalar ise benzer bağlantılar olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, çocukların beyinlerinin hayatlarının ilk yıllarında süratle geliştiğini ve beynin bu süre içinde çok savunmasız olduğu söylüyorlar.

Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği Başkanı Dr. Randall Clark, “Bu konu hakkında hepimiz çok endişeliyiz, anestezinin bebekler üzerindeki etkilerini görmek için yoğun çalışıyoruz. Ancak, henüz bu durumu açıklayacak çok kesin bir kanıt yok. Bu sorulara yanıt bulmak için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ile birlikte çalışıyoruz” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.