Kategoriler
Otomobil

Renault, 100 bininci elektrikli otomobilini sattı

Avrupa’da binek ve ticari elektrikli araçlarda yüzde 27’lik pazar payıyla lider otomobil üreticisi Renalt, 100 bininci elektrikli otomobili ZOE’yi Norveç’te sahibine teslim etti

Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili ZOE yüzde 23’ü aşkın pazar payıyla elektrikli binek otomobiller pazarına domine ediyor.  Diğer yandan 17 bin adet satan Twizy dünyanın dört bir yanında tercih ediliyor ve özellikle hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’da otomobil paylaşımı konusunda son derece popüler. Elektrikli hafif ticari aracı Kangoo Z.E. ise son üç yıldır bu konuda referans niteliği taşıyor.

Avrupa’daki her 4 elektrikli otomobilden 1’i Fransa’daki tüm elektrikli otomobillerin yarısı Renault marka. Renault’nun elektrikli otomobil alanında en büyük pazarları Fransa, Norveç, İngiltere ve Almanya.

100 BİNİ AŞKIN ŞARJ NOKTASI OLUŞTURULDU

Öte yandan Renault, kamu kuruluşlarıyla ve enerji teknisyenleri gibi elektrikli mobilite alanındaki diğer oyuncularla birlikte çalışmalar yürüterek kamuya açık yeniden şarj noktaları oluşturmak üzere bir dizi proje üzerinde çalışıyor. Şu anda dünya çapında 100 bin’den fazla kamuya açık şarj noktası bulunuyor. Bunların 80 bini Avrupa’da bulunuyor ve sayıları artıyor. Renault, 15’den fazla ülkede otoyollara ve ana yollara 2 bin 300’ü aşkın hızlı şarj terminali yerleştiren TEN-T fonu (Trans European Transport Network – Avrupa Geneli Taşımacılık Ağı) için Avrupa Komisyonunu destekliyor.(AYDIN ÖZCANBAZ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.