Kategoriler
Aktüel galeri

Suların buluşması!

Brezilya’daki Rio Negro ile çamur renkli Amazon Nehirleri ‘Suların Buluşması’ olarak bilinen yerde birleşmesine rağmen yan yana birbirine karışmadan kilometrelerce akıyor.

Kuzey Brezilya’da Manaus kentinden yaklaşık 10 kilometre ilerisindeki şehre doğru akan siyah Rio Negro Nehri ile çamur renkli Amazon Nehri buluşmasına rağmen suları birbirine karışmıyor. Nehirler 6 kilometre boyunca yan yana akıyor ve burası ‘Suların Buluşması’ olarak biliniyor. Amazon Nehri üzerinde ve dünyadaki birkaç yerde daha görülebilen bu olağanüstü olayın yaşandığı yer Brezilya’nın en çok turist çeken yerlerinden birisi.

‘Siyah Nehir’ anlamına gelen Rio Negro, Amazon’un en büyük ayağı ve dünyanın en büyük siyah renkli suyu olan nehridir. Bu renk yağmur ormanları ve bataklıklarda eriyip çürümüş bitkisel maddelerden geliyor. Siyah nehrin asit seviyesi çok yüksek ve çökelti oranı çok az. Diğer yandan Amazon nehrinin suları kum, çamur ve yarıklar nedeniyle yoğun kıvamlı. Zaten kahverengi rengi de buradan geliyor.

Farklı bileşenleri, yapı taşları nedeniyle iki nehir de farklı su yoğunluğuna, hızına ve sıcaklığına sahip. Bu nedenle birbirine karışmaktan kaçınıyorlar. Amazon’un daha serin, yoğun ve hızlı suları Negro’nun daha ılık ve yavaş suları belirgin bir sınır oluşturuyor. 6 kilometre bu şekilde aktıktan sonra sular Aşağı Amazon Nehri’ni oluşturmak için birleşiyor.

Tur şirketleri nehirlerin buluştuğu bu noktaya tekne turları düzenliyor. Tur için en iyi zaman nehirlerin kabarık olduğu Ocak ile Temmuz ayları arasıdır. Bu turlar genellikle su üstünde yüzen nilüferlerin de fotoğraflanması için Janauary Ekolojik Parkı turuyla paket haline getiriliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.