Kategoriler
Yaşam

Dünyadaki en ilginç meslekler!

Dünyanın çeşitli bölgelerinde bilimin geleceği için çeşitli araştırmalar yapan, bugüne kadar hiç adını duymadığınız meslekler olduğunu biliyor muydunuz?

Timsah psikologundan yanardağ uzmanına bilim alanında en sıra dışı mesleklerden bazıları sizi oldukça şaşırtacak:

Yanardağ uzmanı: Volkanları neyin patlattığını, mağmanın içinde sıkışan gazın nasıl şiddetli bir püskürmeye yol açtığını, lavların püskürüp küllerin nasıl havada kilometrelerce yol katettiğini araştırıyor ve bunları incelemek için aylarca volkanların yanında kamp kuruyor. Bazen lavlar akarken bin 200 santigrat derece sıcaklıkta lav örneği topluyorlar.

Araştırmacı biyolog- timsah psikologu: Timsahlarla ilgili incelemeler sırasında ısırılan, kemikleri kırılan bu uzmanlar hayvanlara zarar vermese de insanların güvenliğini ön planda tutuyor. Birinin evinin altında timsah varsa gece boyunca dışarı çıkmasını bekliyorlar. Timsah çıkınca bir kişi kafasını yakalıyor, asistanlar arka ayaklarını tutuyor ve timsahı bağlıyorlar. Onu doğaya bırakmadan önce etiketleyip, timsah hakkında bilgi topluyor ve kayıt altına alıyorlar. Ayrıca yaralı timsahları da bulup iyileştiriyorlar ve doğaya bırakıyorlar.

Bağırsak dedektifi: Sindirim sağlığı alanında uzman olan bu kişiler gaita (dışkı) nakli yapıyor. Ciddi bağırsak sorunları olan hastaaların tedavisinde Dışkı Mikrobiota Nakli (FMT) uygulanıyor. Sağlıklı kişinin dışkısındaki iyi bakteriler alınıp hasta kişinin bağırsaklarına naklediliyor.

Zehir sağanlar: Bu uzmanlar tarantula, yılan, denizanası, deniz inciri ve akrep gibi zehirli hayvanların zehirini sağıyor. Laboratuar giysileri, eldivenler ve güvenlik gözlükleri kullanarak yılanları başının arka kısmıdan tutup zehirini alıyorlar. Ancak örümcek gibi küçük hayvanların zehirirni çıkarmak daha zor. Bu zehir antibiyotiğe dirençli olan E.coli ve Staphylococcus gibi bakterileri öldürüyor.

Adli böcek bilimi uzmanı: Bu kişiler polisle birlikte çalışıyor ve ölü bedenler üzerinde kümelenen sinek, kelebek ya da böcekleri inceleyerek cesedin ölüm zamanını tahmin ediyor. Tüm dünyadaki adli böcek bilimi uzmanı sayısı bir elin parmakları kadar. Bu uzmanlar her gün 24 saat görev başındalar. Bazen günde 6 vakaya bakarken bazen aylarca iş çıkmasını bekliyorlar.

Mikrobiyolog: Mağaralardaki mikrobiyal ekosistemler üzerinde çalışan bu uzmanlar mikroorganizmaların karanlık ve az sayıda besin içeren bu ortamda nasıl geliştiklerini bulmak için uğraşıyor. dağcılık ekipmanlarıyla yerin 500 metre kadar altındaki mağaralara iniyorlar ve mağarada genellikle 1 hafta kalıyorlar, oradaki yapıyı keşfedip mikrop örnekleri topluyorlar. mağaraya iniyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.