Kategoriler
Yaşam

İş hayatında nasıl beslenmelisiniz?

Çalışan kişiler yoğun iş temposunda çoğu zaman yemek yemeye vakit bulamıyor ya da kısıtlı zamanda daha çok fast food gıdalar tüketiyor ve bu nedenle sağlık sorunları yaşıyorlar. Peki nasıl bir beslenme düzeni oluşturulmalı?

Ana ve ara öğünleri yapmadan çoğu zaman çay ve kahveyle geçiştirilen her günün büyük tehlike oluşturduğunu söyleyen MedAmerikan Tıp Merkezi Beslenme Uzmanı Müge Arslan, “Atlanan her öğünle hem metabolizma hızında ciddi bir yavaşlama söz konusu olurken; şişmanlığın oluşmasını hızlandırırken aynı zamanda beraberinde getirdiği birçok hastalık ve sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Kan şekerini de unutmamak gerek; öğün atlayarak ya da öğünlerde yetersiz beslenmek; kan şekerinde çok ciddi olumsuz etkilere yol açıyor. Bu durum ileride diyabet hastası olma riskinin artmasına neden oluyor” diye konuştu.

KAHVALTI ATLANMAMALI!

Çalışan kişilerin gün içinde düzensiz beslendiğine ve bu düzensizliğin zamanla sağlık sorunlarına neden olduğuna vurgu yapan Müge Arslan, öğünlerin atlanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Kahvaltı öğününün çok önemli olduğunu ve mümkün olduğunca kahvaltıyı evde yapmaya özen göstermemiz gerektiğini belirtti.

Kahvaltı öğünü için;

Yarım yağlı süt ve ya yoğurt ile yapılmış bir kahvaltı gevreği. İçerisine az miktarda kuru meyveler, fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumluları katarak vitamin ve mineral yönünden de zenginleştirilebilir. +1 orta boy elma

1 adet kepekli az yağlı veya yarım yağlı beyaz peynirli/ az yağlı veya yarım yağlı kaşar ile hazırlanmış tost

½ adet simit + az yağlı veya yarım yağlı beyaz peynir/ az yağlı veya yarım yağlı kaşar peyniri ve yanında bol yeşillik + 1 su bardağı süt

1 paket enerjisi ve yağı azaltılmış bisküvi + 1 fincan az yağlı süt ile hazırlanmış kahve

 3-4 adet fındık/badem/ceviz ve 3-4 adet kuru kayısı
1 adet kepekli az yağlı veya yarım yağlı beyaz peynirli/ az yağlı veya yarım yağlı kaşar ile hazırlanmış tost

Öğle ve akşam öğünü için;

1 adet orta boy balık(150gr.)/ 3-4 adet köfte(120gr.) /150gr. ızgara tavuk göğsü + yanında haşlanmış sebze + koyu yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanmış bol salata (salata içerisine az miktarda kuru meyveler, fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumluları katarak vitamin ve mineral yönünden de zenginleştire bilirsiniz) Et tercihlerinizi ızgara ya da haşlamadan yana kullanınız.

Sossuz ve kremasız makarna (tercihen peynirli) + salata

Izgara tavuk /peynir / deniz mamulleriyle hazırlanmış salata + 1 ince dilim kepek ekmek + 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu 1 porsiyon etli sebze yemeği + az yağlı salata +(150gr.) yarım yağlı yoğurt + 1 ince dilim kepek ekmek

Peynirli kepek ekmeği ile yapılmış sandviç + az yağlı 1 su bardağı ayran (240ml)

EGZERSİZ DE ÖNEMLİ!

Hareketsiz yaşamdan, günde 45-60 dakika yapılacak olan herhangi bir fiziksel aktivite ile inme riskini azaltıp, kalp sağlığını korumanın mümkün olduğunu söyleyen Arslan, düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin eklem, kas, kemik gelişimi ve devamlılığını sağladığını, kas kitlesini ve gücünü arttırdığını, kilonun kontrol edilmesine yardımcı olduğunu, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı, kolon kanseri ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığını, kan basıncını kontrol edip depresyonu önlediğini ve psikolojik olarak rahatlama sağladığını açıkladı.

Kilo yönetimi için mutlaka aktiviteli bir spor yapmanızı tavsiye eden Arslan, bu şekilde beslenerek, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenip, kilo alımınızı engelleyerek çalışma performansınızı artırarak, daha verimli bir iş hayatı yaşayabileceğinizi ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.