Kategoriler
Yaşam

Adet sancısından bu yiyeceklerle kurtulun!

Adet döneminde birçok kadın şişkinlik, su tutulması, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet ve sancı gibi sıkıntılarla karşılaşıyor. Bunlar kadınların iş ve sosyal yaşamında işgücü kaybına varan büyük sorunlara yol açıyor. Ancak yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek bu sorunları azaltabilirsiniz.

İşte adet döneminiz süresince yemeniz gereken yiyecekler:

Kalsiyum: Kemikleri geliştiren mineral adet sancısını azaltır, şişkinliği ve vücudun su tutmasını en aza indirir. Bu nedenle adet döneminde süt ve süt ürünleri, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler ile badem gibi kuruyemişler tüketin.

Lif: Sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan bol lifli gıdalar şişkinliği önler. Badem, elma, enginar, fasulye, tam tahıllar, Trabzon hurması, yaban mersininde bol miktarda lif var.

Demir: Ağır geçen adetler kadınlarda yorgunluk, ruhsal durum dalgalanmalarına neden olan demir eksikliği anemisine (kansızlık) yol açabiliyor. Ağır bir dönem geçirmeseniz de fasulye, kırmızı et, bitter çikolata, kuzu, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, ayçekirdeği ve tofu gibi demir içeren gıdalar tüketin.

Magnezyum: Kadınların adet döneminde daha çok çikolata istemesinin nedeni magnezyum ihtiyacıdır. Magnezyum baş ağrısı ve krampları azaltıyor. Avokado, muz, fasulye, bitter çikolata, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, çekirdekler ve yoğurtta bol miktarda magnezyum vardır.

Omega 3 ve B12 vitamini: Adet sancılarının verdiği huzursuzluğun bir nedeni de Omega-3 ve B12 vitamini eksikliğidir. Bu nedenle yumurta, keten tohumu, kuruyemiş, deniz ürünleri, çekirdekler, yoğurt tüketmelisiniz.

D vitamini: Yeni yapılan araştırmalara göre, D vitamini seviyesinin düşük olması adet düzensizliğine yol açıyor. D vitamini enerji seviyenizi artırır, uykusuzluğa iyi gelir. Balık yağında, güçlendirilmiş sütte, yumurta sarısında D vitamini bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.