Kategoriler
Otomobil

Tesla, ölümlü kazanın ardından otopilot sistemini güncelliyor

Tesla, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir güncellemeyle otomatik sürüş özelliği kazandırdığı araçlarda ölümlü kaza sonrasında yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Sadece yazılımsal olarak geliştirilen update; kamera, radar sensörü ile ultrasonik sensörleri kapsıyor.

KAMERA YERİNE RADAR

Autopilot 8 adı verilen yeni versiyon ile yaşanması muhtemel kazaları önlemek için radar sensörüne artık daha fazla iş düşecek. Yolda bulunan teneke kutu gibi ufak tefek nesneleri es geçecek olan radar, daha büyük objeleri gördüğünde ise fren yapacak.

DİĞER ARAÇLARIN VERİLERİNİ YORUMLAYACAK

Yeni güncelleme bilgisayarın çevreden aldığı sinyallerini yorumlamasını sadeleştirmesine de yardım edecek. Sistem gerçek tehlikeler ile yol kusurlarını algılayıp yanlış fren yapmanın önüne geçilecek. Bununla birlikte sistem, diğer Tesla otomobillerden ve navigasyon siteminden aldığı bilgileri yorumlayıp aracın otoyoldan çıkmasını sağlayabilecek.

Otomatik pilot devrede olmadığında bile Tesla Cloud sistemini kullanacak olan araç; yol işaretlerini, köprüleri ve kaldırım kenarlarını algılayacak ve bu bilgiyi yine Cloud’a yükleyecek.

ELİNİ ÇOK BIRAKANA OTOPİLOT YOK!

Öte yandan ‘Autopilot 8’, sürücünün ellerini direksiyondan çektiği durumlarda daha hassas davranacak. Sistem, sürücünün ellerini direksiyondan çok fazla çektiğini farkedince otomatik sürüş uygulamasını çalışmasının durduracak. Bunun ardından otopilot uygulaması, otomobil park edildiğinde yeniden çalışmaya başlayacak.

Ayrıca otomatik pilot sistemi, tamamen kapalı olduğu durumlarda bile yüzde 99,99 olasılıkla kaza olacağını belirlediğinde duruma müdahale edebilecek.(AYDIN ÖZCANBAZ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.