Kategoriler
Sağlık

Yetersiz A ve C vitamini astım sebebi

Antioksidan olan A ve C vitaminlerini yeterince almayan kişilerde astım riski yüzde 12 oranında yükseliyor.

Thorax dergisinde yayınlanan çalışmada, İngiliz araştırmacılar, 1980 ve 2007 yılları arasında yürütülen 40 çalışmadan toplanan sonuçların astımlı kişilerin beslenmelerinde A vitamini önemli ölçüde az aldıklarını gösterdiğini söyledi. Astımlı kişiler arasında ortalama A vitamini alımının günlük 182 mikrogram olduğu, bu oranın ise önerilen günlük vitamin alımının çeyreği ile 3’te biri kadar olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, aynı zamanda astımlı kişilerin C vitaminini de önemli ölçüde az aldıklarını buldular. İlaveten kanda dolaşan düşük C vitamini seviyesinin ve C vitamini içeren gıdaların daha az alınmasının astım riskini yüzde 12 artırdığını kaydettiler.

E vitamini alımıyla astım riski arasında bir bağ bulunmazken, E vitaminin kandaki seviyesinin astımlı insanlarda daha düşük olduğu bulundu. Astımlı insanlarda günlük E vitamini alımının 2 mg yani önerilen dozdan yüzde 20 daha az olduğu açıklandı.

Nottingham Üniversitesi Halk Sağlığı ve Epidemiyoloji Bölümü’nden Dr. Jo Leonardi-Bee, bu bulguların kanıt olmadığını, ancak geçen yıl yayınlanan antioksidanlarla astım riski arasında bir bağ olmadığını gösteren çalışmaya karşı bir meydan okuma olduğunu söyledi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.