Kategoriler
Sağlık

Bu iddia çok tartışılır: Geç doğum yapan kadınlar daha çok yaşıyor

Uzun yıllardır kadın ve çocuk sağlığı uzmanları erken yaşta anne olmanın faydalarını dile getirirken Utah Üniversitesi’nden gelen açıklama kafaları karıştırdı.

Utah Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ken R. Smith, 40 ve 50’li yaşlarda anne olanların diğer kadınlardan daha çok yaşadıklarının belirlendiğini bildirdi. Prof. Smith bununla da kalmayıp bu kadınların erkek kardeşlerinin de uzun bir ömür sürdüklerini iddia etti.

Biological Sciences dergisinde yer alan araştırmaya göre, geç anne olan kadınların erkek kardeşleri de daha uzun yaşarken, bu kardeşlerin eşleri ise bu kadar yaşamıyor. Bu da aynı genlerin, sosyal ve çevresel faktörlerden daha fazla ömrü ve kadının doğurganlık süresini uzattığını gösteriyor. Çalışmanın araştırmacılarından Utah Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ken R. Smith, “Eğer ailenizdeki kadınlar geç yaşta anne olursa, sizin de daha uzun yaşama şansınız olabilir. 45 yaşından sonra çocuğu olan bayan akrabanız varsa bu aileniz için bazı genetik yararlar sağlayabilir” dedi.

Araştırmacılar, Utah Nüfus Verileri’nin soyağacı kayıtları ile Montreal Üniversitesi’nin Demografik Tarih Araştırması Programı’nı kullandılar. Utah’ta 1800 ile 1869 yılları arasında doğan 11 bin 604 erkeğin kayıtlarının yer aldığı çalışmada, bu erkeklerin en az 50 yaşına kadar yaşayan en az bir kız kardeşi oldukları belirtiliyor. Quebec’te ise 1670 ile 1750 yılları arasında yaşayan 6 bin 206 erkeğin ise 50 ve üzeri yaşa kadar hayatta kalan en az bir kız kardeşleri olduğu açıklanıyor.

Araştırmada, 45 yaşında ve daha ileriki yaşlarda anne olanların yüzde 14 ile 17’sinin daha çok yaşadıkları bildiriliyor. Aynı genlerin her iki cinsin ömrünü ve kadınların ileriki yaşlarda doğurganlık yeteneğini etkilediği kaydedildi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.