Kategoriler
Yaşam

Kulak ağrısını bu şekilde hafifletin!

Çocuğunuzun bir gece yarısı kulağı ağrımaya başladıysa doktora gitmeden ağrıyı evinizde hafifletmeyi deneyebilirsiniz. Çoğu doktor antibiyotik önermese de kulak ağrısı için evde uygulayacağınız yöntemler sizin için daha pratik olabilir. Bu tedaviler kulak ağrısını hafifletir fakat en iyisi tıbbi tedavi gerektiğinde doktora gitmektir.

Ağrıyan kulağın üzerine yatmayın: Kulak ağrısı kulaktaki sıvı ve iltihap nedeniyle oluşur. Ağrıyan kulağınızı yatınca yukarıda bırakırsanız yer çekimi kulak ağrısını hafifletir. Dinlenmek de kulak ağrısı için faydalıdır.

Burnunu temizleyin: Burun tıkalı olduğunda kulak ağrısı oluşur. Burnu okyanus spreyi ile temizlemek, kulakların da doğal olarak açılıp temizlenmesini sağlar.

Kulak çekmek: Kulak ağrısı iç kulağı boğazınıza bağlayan ve kulak zarının etrafındaki hava basıncını dengeleyen östaki borusundan kaynaklanır. Sıvıyla dolunca basınç değişikliğinde kulakta ağrı oluşur. Çocuğunuzun kulağını nazikçe aşağıya doğru çekin.

Sıcak uygulayın: Kulağın çevresine uygulayacağınız ılık baskı kulak enfeksiyonu konusunda denenmiş ve doğrulanmış bir ev tedavisidir.

Soğan kullanın: Soğanın antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde kulak tedavisinde yardımcıdır. Soğanı kesin ve temiz biz bezle sarın, 5-10 dakika kulağın üzerinde tutun. Bunun yerine kulağın içine 2-3 damla soğan suyu damlatın.

Reçetesiz ağrı kesici verin: Kulak enfeksiyonu geçene kadar ağrı dayanılmaz olabilir. Bu durumda çocuğunuza asetaminofen ve anti-inflamatuar içeren ağrı kesiciler verebilirsiniz.

Zeytinyağı kullanın: Kulak enfeksiyonu için yağ kullanmanın Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi tarafından sakıncalı olmadığı belirtildi. 2-3 damla zeytinyağı ile kulak ağrısını hafifletebilirsiniz.

Sarımsağı deneyin: Antibiyotk özelliği olan sarımsak kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı hafifletmede oldukça etkili. Yağın içinde sarımsağı ısıtın, soğutun. Süzüp 2-3 damla kulağınıza damlatın.

Elma sirkesi: damlatın: Sağlığınıza birçok faydası bulunan elma sirkesinden ağrı başlar başlamaz kulağınıza birkaç damla damlatın ve bir dakika bekledikten sonra kulağınızı temizleyin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.