Kategoriler
Yaşam

Bebeklerde gribi iyileştirmenin yolları

Yazdan kalma günler yaşasak da bugünlerde zaman zaman sıcaklık düşüyor ve böyle havalar özellikle bebekler ve çocuklar için oldukça tehlikeli olabiliyor. Siz fark etmeden bebeğiniz terler ve rüzgar çıkınca da üşüyüp hastalanabilir. Bu gibi durumlarda hemen doktora gitmek yerine evde basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hafif soğuk algınlığı ya da grip durumunda bu önerileri deneyebilirsiniz fakat yüksek ateş, halsizlik ve iştahsızlık gibi durumlarda doktora gitmelisiniz. İşte bebeğinizin iyileşmesini sağlayacak yöntemler:

Susuz bırakmayın: Bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığı belirtileri başladığında öncelikle bol bol sıvı tüketmelerini sağlamalısınız. Onlar için en iyi sıvı anne sütü, mama, süt, su, sulandırılmış meyve suları ve maden suyudur.

Buharda kalmasını sağlayın: Bebeklerin burnunu açmanın yollarından biri buhar tedavisidir. Bunun için buhar makinesi alabilir ya da banyonuzu kullanabilirsiniz. Banyoda sıcak suyu açıp buharlı ortam oluşturun ve bebeğinizi birkaç dakika banyoda tutun.

Başını yukarıda tutun: Yenidoğan bebekteki burun tıkanıklığı ve kulak ağrısını hafifletmenin en iyi yolu bebeğin başını yüksekte tutmaktır. Asla beşiğin içine yastık koymayın yatağın altına koyup baş kısmını yükseltin. Çok fazla da yükseltmeyin.

Çorba içirin: Yıllardır denenmiş ve başarılı bir tedavi olan tavuk suyu çorbasının etkisi ılık bir sıvı olmasından kaynaklanır. Burundaki mukusun hızını artırır. Alternatifolarak ılık elma suyunu da deneyebilirsiniz.

Mikropları öldürün: Çocuk ve bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri varsa evinizi daha temiz tutmalı ve sık sık havalandırmalısınız. El havlularını her gün değiştirin, her kullanımdan sonra banyoyu temizleyin, yatak çarşaflarını sık değiştirin, kapı kolları ile prizleri sık sık dezenfekte edin. Çocuğunuz iyileşene kadar bunları düzenli yapın.

Reçetesiz ilaç verebilirsiniz: Yeterince büyümüş çocuğunuz varsa buprofen ve acetaminophen içeren ağrı kesiciler gribin belirtilerini hafifletir. Çocuğunuzun ateşi var fakat keyfi yerindeyse doktorlar ağrı kesici ve ateş düşürücü vermemenizi öneriyor.

Biraz bal yedirin: Sürekli öksürüğü veya boğaz ağrısı varsa 1 yaş üzeri çocuklar için bal yaygın bir tedavidir. Baldaki antioksidanlar iyileşmesine yardım eder. 10 kilogram ağırlığındaki çocuğa günde 4-5 kez yarım çay kaşığı vermeniz tavsiye ediliyor.

Tuzlu burun damlası veya burun spreyi deneyin: Etkisi kısa süreli de olsa da küçük bebeklere de yan etkisi olmadığı için okyanus suyu damlaları öneriliyor. Bebekler için damla daha büyük çocuklar için ise spreyleri kullanabilirsiniz.

Evde tutun: Bebek ve çocukta grip, soğuk algınlığı belirtileri görüldüğünde okul, kreş ya da anaokuluna göndermeyin, evde yatıp dinlenmesini sağlayın. Burun akıntısıyla birlikte iştahsızlık, huzursuzluk varsa çocuğunuz hastalanmış demektir. Gribin bulaşıcılığı 7 gün sürebiliyor.

Yenidoğan bebeklere farklı tedavi: Yenidoğan bebekler için tedavi seçerken daha ihtiyatlı olun. Yenidoğan bebekte grip varsa, burnu tıkalıysa tuzlu su damlası kullanın ya da burun aspiratörünü deneyin. Bebeğin burnu kurumuşsa her iki burun deliğine 2-3 damla tuzlu su damlatın, 30-60 saniye bekledikten sonra burun aspiratörüyle nazikçe burundaki mukusu çekin. Bebeğin ateşi çıkarsa, kızarıklık, göz ve yanaklarda şişlik varsa hemen doktora başvurun. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.