Kategoriler
Yaşam

Hem kalorisi düşük, hem de süper yiyecekler

Etiketlerine aldanarak az kalorili, şekersiz ya da az yağlı olduğunu düşünüp düşük kalorili diyet ürünlerinin alabilirsiniz.

Fakat kalorisi düşük olan tüm gıdalar sizin vücudunuz için yararlı olmayabilir. O nedenle bunların yerine doğal olan besleyici, lezzetli ve kalorisi düşük süper yiyecekleri tercih etmelisiniz.

İşte kalorisi düşük olan sebzeler:

Taze fasulye: Bol miktarda A ve C vitaminine sahip olan taze fasulye, çeşitli mineraller, B vitaminleri ve lif açısından da zengindir. Bir tabak pişmiş taze fasulyede 44 kalori bulunuyor.

Mantar: D vitamini açısından zengin olan mantarlar iyi bir B vitamini, mineral ve lif kaynağıdır. Bir kase kültür mantarında 44 kalori bulunuyor. Salatalarınıza ekleyebileceğiniz mantarı tavuk, biber ve domatesle soteleyebilirsiniz.

Domates: İyi bir A, C ve birçok B vitamini ile mineral kaynağı olan domateste bol miktarda lif bulunuyor. Bir domates sadece 35 kaloridir. Salatalarınıza ya da sandviçlerinize domates ekleyin. 5 çeri domatesi ise 20 kaloridir.

Kabak: Biraz zeytinyağı ile soteleyip sağlıklı bir ara yemek olarak tüketebileceğiniz kabağın doğranmış bir tabağı sadece 20 kaloridir. Ayrıca kabakta bol miktarda vitamin, mineral ve lif bulunuyor.

Kereviz: Bir demet taze kereviz sapını atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Mükemmel bir lif, kalsiyum, potasyum ve C vitamini kaynağı olan uzun bir kereviz sapı 10 kaloridir, bir tabak doğranmış kereviz ise sadece 16 kaloridir.

Roka: Neredeyse her vitamin ve mineralin bulunduğu rokanın 2 tabağı sadece 10 kaloridir. Salatalarınıza müthiş bir lezzet katan rokayı zeytinyağı ve sarımsakla birlikte biraz soldurup ara yemek olarak tüketebilirsiniz.

Pazı: Besin değeri bakımından zengin olan bir kase pazı da 35 kalori bulunuyor. Kalsiyum, demir, potasyum, A, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Pazıyı biraz zeytinyağı ve sirkeyle soteleyebileceğiniz gibi yapraklarıyla sarma yapabilirsiniz.

Havuç: Kilo vermek için çabalayanlar için iyi bir seçenek olan havucun doğranmış bir kasesi yaklaşık 50 kaloridir. Havucu pişmiş olarak ya da çiğ haliyle atıştırmalık yapabilirsiniz. A ve C vitaminleri açısından zengin olan havuç iyi bir B vitamini, potasyum ve manganez kaynağıdır.

Karalahana: C vitamini ve kalsiyum da dahil çok sayıda vitamin ve mineral içeren karalahana, mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca faydalı antioksidanlar içeren bu sebzenin doğranmış bir kasesi sadece 33 kaloridir.

Brokoli: Antioksidanlar ve besin değerleri açısından zengin olan brokolide A ile C vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunuyor. Ayrıca bol miktarda lif bulunan brokolinin bir kasesinde 31 kalori vardır.

Karnabahar: Yeşil pigmentler bulunmamasına rağmen vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Bir kase doğranmış karnabaharda 25 kalori bulunur. Buharda pişirebilirsiniz ya da salatalara çiğ olarak ekleyebilirsiniz.

Ispanak: Salata olarak hazırlayabileceğiniz ıspanağın yemeğini yapabilir, yumurtayla kavurabilir ya da böreklerinizde kullanabilirsiniz. Demir, kalsiyum, çeşitli vitaminler açısından zengin olan ıspanak çiğken sadece 7 kaloridir, pişmiş bir tabak ıspanak ise 41 kaloridir.

Çilek: C vitamini, lif ve potasyum açısından zengin olan çileğin bir kasesi 53 kaloridir. Akşam yemeğinden sonra yiyebilir ya da az yağlı yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Yaban mersini: Bol miktarda antioksidan, lif, vitamin ve mineraller içeren yaban mersininin bir kasesi 84 kaloridir.

Karpuz: Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi karpuz tatlı ve serinleticidir. İyi bir A ve C vitamini ile potasyum kaynağı karpuzun bir kasesi 46 kaloridir. Öğleden sonra atıştırmalık olarak ya da akşam yemeğinin ardından sağlıklı bir tatlı olarak tüketebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.