Kategoriler
Aktüel

Kilolular bu sokaktan geçemez

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyadaki en dar sokaklar Almanya’nın eski yerleşim yerlerinden biri olan Reutlingen’de bulunuyor. En geniş noktası 40 cm. olan bu sokağa bir kişi zor sığıyor.

Birbirine çok yakın inşa edilmiş evler arasında kalmış Spreuerhofstraße ismindeki dar bir sokak. Sokağın en dar noktası 31 santimetre, en geniş noktası ise 40 santimetre. Sadece 3.8 metre uzunluğundaki sokak belediye arazisi üzerinde. Sokaktan geçebilmek için 2 duvar arasında sıkışmak zorundasınız.

Dünyanın birçok ülkesinden sayısız turist gelmesine rağmen, ziyaretçiler bu daracık sokakta sıkışma tehlikesinden dolayı girmek istemiyor. Bu riski göze alanlar ise sokağın bir bölümünden geçebilmek için eğilip bükülmek zorunda.

Sokak, 1727 yılında inşa edildi. 2007 yılında ise dünyanın en dar sokağı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Sokaktaki yarı ahşap ev yana doğru yatmaya başlamış, yetkililer evin daha fazla yatarsa insanların bu sokağı kullanamayacağından ve bu rekoru kaybedeceklerinden korkuyor. Bu nedenle duvarın yıkılmasını önlemek için binanın payanda ile desteklemeye karar verildi.

İşte dünyanın diğer en dar sokak ve caddeleri:

Parliament Caddesi: Dünyanın en dar caddesi ünvanını daha önceleri İngiltere’deki Parliament Caddesi elinde tutuyordu. 50 metre uzunluğundaki bu caddenin en geniş bölümü 1.2 metre, en dar noktası ise 64 santimetredir. Caddenin 14’üncü yüzyılda yapıldığı ve 1832 yılında yeniden isimlendirilmeden önce adının ‘Small Lane(Dar Sokak)’ olduğu belirtiliyor.

Fan Tan Sokağı: Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulanan Victoria şehrindeki sokak Pandora ve Fisgard sokaklarını birbirine bağlıyor. En dar noktası 89 santimetre olan sokak Kanada’daki en dar sokaktır. Berber, sanat galerisi, Çin restoranları, apartmanlar ve işyerleriyle sokak turistik bir yer olmuştur.

Marten Trotzigs Grand: İsveç’te Stockholm kasabasında Gamla stan’de bulunan caddeye merdivenlerle iniliyor. En dar noktası 90 santimetredir. Cadde, tüccar ve kasaba sakini Marten Trotzig’in 1581 yılında Stockholm’e göç etmesinden ve burada bir dükkan açıp sokakta mülkiyetler satın almasından sonra bu isim verildi. Bu kişi Stockholm’ün en zengin tüccarlarından biri oldu.

Strada Sforii: Romanya’da Braşov şehrinde Şchei Gate’de bulunan cadde, 17. yüzyıl belgelerine göre itfaiyecilerin kullandığı bir koridor olarak inşa edilmişti. Şu an Strada Sforii turistler için ilgi odağı ve buluşma noktası. Sokağın genişliği 111 ile 135 santimetre arasında değişiyor ve uzunluğu 80 metre.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.