Kategoriler
Yaşam

Uyumakta zorlanıyorsanız bu hataları yapmayın

Gece yatağa yatınca neden uzun süre uyuyamadığınıza bir anlam veremiyorsanız yediğiniz içtiğiniz gıdaları, yatmadan önce izlediğiniz filmleri ya da okuduğunuz kitapları bir düşünün.

Akşam 9’dan sonra uykunuzun kaçmaması için yapmamanız gereken hatalar:

Sevdiğiniz biriyle tartışmak: Sinirli bir şekilde yatağa gitmek uykunuzu engeller. Gün boyu yaşanan stresli anları düşünenler akşamları uykuya dalmakta zorlanırlar. Sizi rahatsız eden şeyleri başkalarıyla paylaşın. Bu kişisel ilişkilerinizi de güçlendirecektir.

Yeni bir diziye başlamak: Sürükleyici, karanlık, sonunu merak ettiren bir dizi izlemeye başlamak ve kaçırmadan her bölümü izleme çabası vücudunuzun melatonin üretmesine engel olur. Televizyonu kapatmanıza rağmen dizinin sahneleri gözünüzün önünden gitmez.

Akşam yemeğinde çok fazla yemek: Akşamları çok yemek uykunuzu mahveder. Yemeğinizi erken saatte ya da geç saatte yemeniz de uykunuz için sorun oluşturur. İyi bir kahvaltı ile akşam ise hafif bir şeyler yemek kan şekerinizi düzenlerken, yağlı yemekler lezzetli olmasına rağmen sindirimi uzun sürer ve uykunuzu kaçırır. Bu nedenle akşam yemeğinde hafif ve sağlıklı şeyler tüketin.

Şirket e-postalarınızı kontrol etmek: Eve geldiğinizde düşünmeniz gereken en son şey patronunuzdan gelen e-postaları kontrol etmek olmalı. Gerçekten çok acil bir iş varsa zaten sizi telefonla ararlar. Akşamı kendinize ayırın. Son zamanlarda yapılan araştırmaya göre, bildirimlere bakmak ve mesajlar da sizi çıldırtabilir. Telefonunuzu sessize alın ve akşamın keyfini çıkarın.

Yemekten sonra kahve içmek: Çok lezzetli olmasına rağmen kafeinli içecekler, en geç öğleden sonra 2 gibi içilmeli. Bu saatten sonra içtiğiniz kafeinli içecekleri vücut metabolize edemez ve gece uykuya dalmakta zorlanırsınız. Ayrıca kafein vücudun doğal melatonini üretimini ortadan kaldırır. Akşamları bitki çayı ya da su için.

Sosyal medyayı takip etmek: Uzun süren bir iş gününün sonunda sosyal medya haberlerini, fotoğraflarını kontrol etmek size kendinizi iyi hissettirebilir. Fakat araştırmacılar, akıllı telefona göz atmanın uykunuza zarar verdiğini belirtiyorlar.

Kitaplığınızdaki diğer şaşırtıcı romana geçmek: Televizyon izlemek yerine kitap okumanız harika bir şey. Ancak polisiye, duygusal romanlar ya da diğer kitaplardaki entellektüel konular zihninizi dinlendirmekten çok harekete geçiriyor. Araştırmacılara göre, zihinsel talepler uykunuzu kaçırıyor. Bunu yerine eğlenceli dergileri tercih edin.

Multivitamin kullanmak: Akşamları içtiğiniz vitaminlerin içindeki B vitaminleri size kasıtsız olarak enerji sağlar ve bu da uyku döngünüzü tersine çevirir. Vitaminler açken alındığında çoğunlukla mide bulantısı yapar, bu nedenle vitaminlerinizi kahvaltıdan sonra içmeyi tercih edin.  (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.