Kategoriler
Sağlık

Başarılı bir emzirmede işin sırrı rahatlamada

Bebeklerin sağlıklı beslenmesinde anne sütünün önemi her fırsatta anlatılmaya çalışılırken, başarılı bir emzirmenin sırrının annelerin rahatlaması olduğu belirtildi.

Bilimsel çalışmalar, süt miktarı ve akışının, annenin psikolojik durumu ve stres seviyesi ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle annelerin ev atmosferini yaşatacak, rahatlatıcı bir mekanda, emzirmeden önce 10–15 dakika nefes egzersizi yaparak ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde emzirmesi ya da süt sağması öneriliyor.

ANNE SÜTÜNE DEVAM

Yeni doğum yapan annelerin yüzde 50’sinin emzirme ile ilgili sorunlar yaşadığı bu zorlu süreçte, emziren annelerin yarısı ilk 8 ayda yeterli sütleri olmadığını düşündükleri için emzirmeyi bırakıyor. Çalışma hayatına geri dönme zorunluluğu ve tıbbi sorunlar gibi etkenler ise annelerin emzirmeyi bırakmasının diğer sebepleri arasında. Rahat bir ortamda emzirebildiklerini ileten annelerin süt miktarının arttığı gözlenirken, her 10 kadından 1’i mahremiyetin olmadığı alanlarda emzirmeyi rahatsız edici bularak emzirmeye son veriyor.

BEBEK KRONİK HASTALIKLARA DİRENÇLİ OLUYOR

DSÖ tarafından ilk altı ayda öncelikli beslenme şekli olarak önerilen anne sütü üzerine yapılan araştırmalar, daha uzun süre anne sütüyle beslenen bebeklerin, daha kısa süre beslenmiş ya da hiç beslenmemiş bebeklere oranla enfeksiyona ve kronik hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ortaya koyuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.