Kategoriler
Otomobil

Citroen, Yeni C3 WRC ile ralli parkurlarına geri dönüyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nı rekor bir sayı olan 96 adet zaferle 8 kez kazanan Citroën Racing ekibi, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni araçları C3 WRC’nin üstündeki perdeyi kaldırıyor.

İlk olarak Ocak 2017’deki Monte Carlo Rallisi’nde parkurlara çıkacak olan C3 WRC Concept, Citroën Tasarım Merkezi ve Citroën Racing’in ortak çalışması sonucunda, yeni C3 üzerinden geliştirildi. Yeni C3 modelinden 55 mm daha geniş olan C3 WRC Concept’te seri üretim modeldeki enerjik detaylar yarış versiyonuna da aktarıldı.

Logoyu da kapsayan krom ön bölüm, LED gündüz farlarına kadar uzanıyor. İki renk tonuna sahip olan C3 WRC Concept’in karbon görünümlü yan aynalarında, ön tamponun hava girişlerinde, fren kaliperlerinde, yan marşpiyelerde, C sütununda ve arka soğutma kanallarında, seri üretim yeni C3’te de kullanılan sarı renge yer verilerek enerjik izlenim arttırıldı.

FIA’nın yeni Dünya Ralli Şampiyonası regülasyonlarına uygun olarak geliştirilen C3 WRC yaklaşık 380 HP gücünde olacak. Çok özel ön ve arka tamponlarında çok gelişmiş aerodinamik özellikleri barındıran aracın genişliği kurallar çerçevesinde 1875 mm’de sınırlı tutuldu. Arka tavan spoyleri, olabildiğince geriye doğru uzatılarak daha etkin bir yere basma kuvveti uygulanıyor. C3 WRC, C3 WRC Concept’e göre 25 kg daha hafif olacak ve araçlarda artık kullanılmasına izin verilen Elektronik Diferansiyel Kontrolü bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.