Kategoriler
Yaşam

Kadınlarda kanser riskini azaltıyor

Kalsiyumun içeren peynir, az yağlı süt ve yoğurt, kolonda veya rektumda oluşan bir tür karser olan colorectal riskini azaltıyor.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının yaklaşık 500 bin kadın ve erkek denek üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek miktarda kalsiyum alan kişilerin kolorectal kansere yakalanma oranlarının en düşük düzeyde olduğu belirlendi.

“Archives of Internal Medicine” dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, peynir, az yağlı süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ya da ilaçlar sayesinde daha çok kalsiyum tüketen kadınlarda, az oranda kalsiyum tüketen kadınlara göre yaklaşık yüzde 23 daha az kanser gelişiyor. Erkekler için ise bu oran yüzde 16 civarında.

Sonuçlara ulaşmak için araştırmacılar 1995 ve 1996 yıllarında katılımcıların aldığı ilaçlar ve yedikleri gıdalarla ilgili soruların olduğu bir anket kullandılar ve bunu 2003 yılına kadar kanser veri tabanıyla eşleştirdiler. Ortalama 7 yıl boyunca, erkeklerde 36 bin 965 kişide, kadınlarda ise 16 bin 605 kişide kanser tespit edildi.

Düşen kanser riski kolon ve rektumla ilgili kanserle telaffuz edildi ve sindirim sistemi dışındaki kanserlerde hiçbir etki görülmedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.