Kategoriler
Yaşam

Mangonun faydaları

Tropikal bir meyve olan ve artık ülkemizde de kolayca bulabildiğiniz mangonun sağlığınız için faydaları çok fazladır. Gözlerinize iyi gelmenin yanında çeşitli kanserleri önler, sindirimi düzenler. Ancak tüketmeden önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

İşte mangonun saymakla bitmeyen faydaları ve dikkat etmeniz gereken konular:

Kanseri önler: Araştırmacılar mangoda bulunan antioksidanların kolon, göğüs, lösemi ve prostat kanserine karşı bizi koruduğunu belirlediler. Bu bileşenler kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve methylgallat isimli antioksidanlardır.

Kolesterolü düşürür: Mangodaki bol miktarda lif, pektin ve C vitamini serum kolesterol seviyesini düşürüyor.

Cildi temizliyor: Mangoyu cildiniz için yiyerek ya da cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Tıkanmış gözenekleri temizler ve sivilceleri ortadan kaldırır.

Göz sağlığınıza iyi gelir: Bir kase doğranmış mango günlük ihtiyacınız olan A vitamininin yüzde 25’ini karşılıyor. A vitamini gözlerinizin iyi görmesini destekliyor, gece körlüğünü ve göz kuruluğunu önlüyor.

Tüm vücudu alkali ediyor: Meyvede bulunan tartarik asit, malik asit ile sitrik asit eseri vücudun alkali rezervini düzenliyor.

Diyabete yardım ediyor: Mango yaprakları kandaki insülin seviyesinin normalleşmesine yardım ediyor. Yapraklarını kaynatın, gece boyunca bekletip sabah süzdükten sonra için. Ayrıca mangonun glisemik indeksi düşüktür. Makul ölçüde yediğinizde şeker seviyenizi yükseltmez.

Sindirimi düzenliyor: Papaya ve mango gibi meyvelerde bulunan enzim proteini parçalar. Mangodaki lif sindirime ve boşaltıma yardımcı olur.

Güneş çarpmasına iyi gelir: Yeşil mangonun suyunu biraz suyla karıştırıp içince vücudu serinletiyor ve güneşin vücuda zarar vermesini önlüyor.

Bağışıklık sistemini destekliyor: Mangoda bulunan bol miktardaki C ve A vitamini ile 25 farklı karotenoid türü bağışıklık sisteminizin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlıyor.

Mango hakkında bilgiler

Binden fazla çeşidi bulunan mangonun 4 bin yıl önce de olduğu belirtiliyor. Bir kase mango günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin şu kadarını karşılıyor:

105 kalori, C vitamininin yüzde 76’sını, A vitamininin yüzde 25’ini, B6 ve diğer B vitaminlerinin yüzde 11’ini, sağlıklı probiyotik lifin yüzde 9’unu, bakırın yüzde 9’unu, potasyumun yüzde 7’sini ve magnezyumun yüzde 4’ünü.

Uyarı: Lateks alerjiniz varsa mangoya ve özellikle yeşil mangoya karşı reaksiyon gösterebilirsiniz. Mangolar satıcılar tarafından ciddi sağlık sorunlarına yol açan kalsiyum karpitle olgunlaştırılabilir. Organik olanlarda böyle bir sorun yok. Aldığınız mangonun organik olup olmadığını bilmiyorsanız iyice yıkayın veya gece boyunca suda bekletin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.