Kategoriler
Yaşam

Büyük sağlık sorunlarının sessiz belirtileri

El yazınızdan horlamaya kadar birçok ipucu ciddi ve hatta ölümcül olabilen çeşitli hastalıklar hakkında size erken uyarı veriyor. Bu ipuçlarını iyi değerlendirerek beyninizde, kalbinizde, midenizde ve hormonlarınızda oluşan hastalıkların farkına varabilirsiniz.

İşte hastalıkları ele veren sessiz belirtiler:

Dişlerinizde oluşan hasar: Bazı hastalar mide yanması ya da reflünün diğer belirtilerini yaşamasalar da diş minesindeki hasar hastalığı ele veriyor. Şekerli içecekler ağzınızın önündeki dişlerin minesini aşındırırken midenizden gelen asit arkadaki dişleri aşındırıyor. Reflünün diğer belirtileri inatçı boğaz ağrısı, öksürük, açıklanamayan hırıltı, sık sık ağzınızda kötü tat oluşumudur. Tedavi edilmeyen reflü diş çürüğünün yanı sıra yemek borusu kanserine yol açar.

Kaşıntılı, kabarcıklı pişik: Dirseklerde, dizlerde, sırtınızda, kafa derinizde yaygın olan bu reaksiyon egzama gibi görünebilir. Daha ciddi bir hastalık olan çölyak da olabilir. Çölyak, en küçük gluten parçasının vücudunuzun kendi bağırsaklarına saldırmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Çölyak hastalarının yüzde 25’den fazlası ‘Dermatit herpetiformis’ olarak bilinen bu kaşıntılı durumu yaşarlar. Birçok hastada sindirim sorunu yoktur.

El yazınızda değişiklik: Parkinson hastalığında titremeler olduğunu düşünürsünüz, ancak erken dönemdeki belirtiler el yazınızdaki küçülmedir. Yapılan araştırmalarda, el yazısındaki değişim sayesinde hastalık erken dönemde tespit edildi. Uzmanlara göre, hastalar yazı yazdıkça yazı küçülüyor, kelimeler birbirine giriyor. Parkinson hastalığının diğer bir erken belirtisi koku alamamadır.

Hemoroid: Crohn hastalarının üçte biri anüs bölgesini etkileyen soruna sahiptir. Hastalık anüs bölgesinde hemoroidle karıştırılan yaralar, ülserler ya da et oluşumuyla ortaya çıkabilir. Hastaların oturması sorun oluşturur. Bu tür Crohn hastalığı ağrılıdır, hastalığın süresi ve gelişimi belirli değildir. Tedavi edilmezse bağırsak tıkanıklığına, ağrılı yırtıklara ve hatta kolon kanserine yol açabilir.

Sinir patlamaları: Depresyon hastalarının yarıdan fazlası asabidir ve sinirlidir. Gerçekte bu belirtiler daha ciddi ve uzun sürelidir. Kadınlarda depresyon erkeklerden daha fazla görülür. Fakat erkekler asabiyete daha meyillidir. Sinirli ve asabi haliniz 2 haftadan daha uzun sürüyorsa bunun suçlusu depresyon olabilir. Depresyonların çoğu antidepresan ve bilişsel davranış terapisiyle birlikte tedavi edilebilir.

Maddi konuların yönetiminde zorlanma: Yapılan araştırmada, hafif hafıza sorunu yaşayan yaşlıların fatura ödeme ve banka hesaplarını yönetme gibi finansal alanlardaki yetenekleri takip edildi. Sorulan ilk soru şöyleydi: ‘Dışarıya yemeğe çıktınız ve 60 TL fatura geldi. Faturanın yüzde 15’i bahşişti. Bahşiş tutarı nedir?’ Alzheimer’ın erken aşamasında olan hastalar birkaç dakika düşündükten sonra, 7 TL olduğunu söylediler. Ancak cevap 9 TL idi. Bu tür konular sık sık oluyorsa bu bir uyarıdır. Alzheimer’a yakalandığınızda düşünme, planlama, hatırlama gibi bölümlerini içeren beynin korteksi büzülür. Böylece günden güne finansal konuları yönetmede zorlanırsınız. Ayrıca sevdiğiniz yemeğin tarifini ya da bildiğiniz bir yerin yolunu unutuyorsanız bunlar da erken dönem Alzheimer belirtisidir.

Horlama: Uyku apnesinin yaygın bir belirtisi olan horlama kalp hastalığı riskiyle de ilgili olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırmada, uyku apnesi olmayan kişilerde bile horlamanın boyundaki şah damarının kalınlaşmasıyla bağlantılı olduğu tespit edildi. Böyle bir sorun felç ve kalp krizine yol açabilir. Horlama beyne kan taşıyan şah damarına zarar verebilir.

İltihaplanmış diş etleri: Diş eti hastalığına yol açan bazı bakteriler kalp hastalığını destekleyebiliyor. Başka bir araştırmada ise ağzındaki bazı bakterilerin seviyesi yüksek olan yaşlı kişilerde şah damarının kalınlaştığı belirlendi. 3 ile 6 ayda bir diş hekiminin dişlerinizi temizlemesi diş eti hastalığının kontrol edilmesine yardımcı olacaktır.

Sık tuvalete gitme: Şeker hastalığına yakalandığınızda vücudunuz yiyecekleri parçalayıp enerji için şekere çevirmede daha az çalışır. Böylece şeker kan dolaşımınızda birikir. Sessizce olan bu durum kan damarlarınıza ve sinirlere ciddi zarar verir. Vücut glukoz oluşumunu idrar olarak atmaya çalışır. Böylece daha çok tuvalete gidersiniz, gece boyunca da birkaç kez tuvalete gitmek için uyanırsınız.

İnsanların ismini unutmak: Yan komşunuzun adını unuttuğunuzda stres ya da yorgunluk nedeniyle olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak isimler ya da alışveriş listesi gibi küçük şeyleri unutmak tiroid eksikliğiyle ilgili olabilir. İyi bir gece uykusundan sonra halen kendinizi keyifsiz, yorgun hissediyorsanız suçlusu tiroid hormonları olabilir. Diğer belirtileri ise üşümek, yiyeceklerin tadını iyi alamamak bulunuyor. Tiroid hastalığı tedavi edildiğinde bütün belirtiler normale dönecektir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.