Kategoriler
Yaşam

Stres hakkındaki efsaneler

Stresin daha çok başarılı insanlarda görüldüğünü ya da sizi motive edici olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak doğru bildiğiniz bu durumlar gerçek değil. Stres kimi zaman olumlu bir şey gibi algılansa da stres ani felç ve kalp krizine bile yol açabilir.

İşte stres hakkında doğru bilinen efsaneler:

Stres motive edicidir: Genellikle çok az stresi iyi bir şey gibi görüyoruz. Sınav öncesi stres sizi daha çok çalışmaya itiyor. Ancak uzmanlara göre, stres bizi bu durumlarda motive etmiyor. Bizi motive eden stres değil, teşvik ve yükümlülüklerdir. Stres ise teşvik ve yükümlülüğün daha üstünde olan negatif duygular girdabıdır.

Hiçbir belirtiniz yoksa, stres sizi etkilemiyordur: Stres uykusuzluk, kilo alımı gibi bazı hoş olmayan şekillerde sizi etkileyebilir. Fakat siz bu sorunları stresten kaynaklandığını düşünmeyebilirsiniz. Gerçekte kronik stres kanser ve kalp hastalığı gibi bir dizi daha az görünen negatif sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fazla stres yaşayıp belirti göstermeyen insanlarda strese bağlı ani felç ya da kalp krizleri görülebilir. Stres ayrıca yüksek kolesterole veya şeker hastalığına yol açabilir.

Stres sizi ülser yapabilir: Popüler bir inancın tam tersi olarak ülserlerin çoğu stres nedeniyle oluşmuyor. Karın bölgesinde ve bağırsaklarda iltihabı tetikleyen H. Pylori isimli bakteriden kaynaklanıyor. Stres mide asiti seviyenizi artırmasına rağmen sadece sindirim sorununa yol açabilir.

Stresin önlenmesi imkansızdır: Birçok inanca rağmen, stresli hissetmek kaçınılmaz değildir. Stresli durumların oluşumunu önleme gücümüz olmasa da bu durumlara karşı olan tepkilerimizi kontrol edebiliriz. Farkındalık uygulaması stresli tepkileri ve stres hormonu kortizolun seviyesini düşürüyor. Sizi tetikleyen şeylerin ne olduğunun farkında olun.

Olumsuz olaylar strese yol açar: Olumsuz olaylar stresli düşüncelere yol açabilir. Ancak tek başına bir olay ya da düşünce buna neden olmaz. Strese yol açan sizin bu olaylara karşı duygusal cevabınızdır. Her zaman yaptığınız işleri kesintiye uğratan olumlu ya da olumsuz güçlü duyguları tetikleyen her şey strese yol açabilir.

Stres belirtileri herkes için aynıdır: Strese yol açabilen sayısız faktör varken tansiyon çok çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtilerle kendini gösterebilir. Herkeste stres farklı belirtiler gösterir. Fazla stresli dönemlerde sindiriminiz zayıflarken, başka birisi ise fiziksel belirti yerine odaklanma güçlüğü ya da hafif depresyon gibi psikolojik belirtiler oluşabilir.

Stres başarılı insanların bir özelliğidir: Maalesef üretimle stresi bağdaştıran bir kültürde yaşıyoruz. Başarılı insanların stresli olduğunu kabul ederiz. Stresli değillerse, işlerinde tembellik yaptığını düşünürüz. Fakat bu düşünceler gerçekten tamamen uzaktır. Gerçekte stres iş performansını aksatabilir.

Stres ve anksiyete aynı şeydir: İster kronik ister akut olsun stres anksiyete bozukluğundan çok farklıdır, stres teşhis edilebilen ruhsal bir bozukluktur. Kesin farklılıklar her zaman belirgin değildir. Stres sizi üzen, sinirlendiren bir olay ya da düşünce nedeniyle oluşabilir, anksiyete ise daha çok korku ve bazen bilinen bir sebep olmaksızın endişeyle karakterize edilmiştir. Anksiyete kroniktir ve daha da kötüleşebilir. Stres doğal olarak dağılabilir ya da zamanla azalabilir. Ancak anksiyete bozukluğu kendi kendine geçmez, yok olmaz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.