Kategoriler
Yaşam

Uykusuzlukla mücadelenin doğal yolları

Geceleri uyuyamıyorsanız ya da sık sık uyanıyorsanız ertesi gün yapacağınız işler de bundan olumsuz etkilenecektir. Kronik uykusuzluk şeker hastalığı, yüksek kan basıncı ve depresyon gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir.

İşte uykusuzlukla mücadelenin doğal yolları:

Melatonin: Melatonin takviyeleri çeşitli uyku sorunları için önerilir. Yaşlılık, depresyon, jet-lag gibi durumlarda melatonin azlığında bu takviyeler kullanılıyor. Melatonin takviyeleri uykusuzluk sorunu olanlarda uyku kalitesini artırıyor, sabahları zinde uyanmanızı sağlıyor. Bu takviyeler yatmadan 2 saat önce alınmalıdır.

Hipnoz: Hipnoz kalp atış hızının azalması, düşük kan basıncı, düşük alfa beyin dalgaları gibi fizyolojik değişiklikler sunuyor. Çeşitli araştırmalara göre, hipnoz uykuya dalma süresini kısaltıyor, uyku süresini ve kalitesini artırıyor.

Aroma terapi: Lavanta yağının kokusu uykuya dalmanıza yardım ediyor. İlk araştırmalara göre, lavanta yağı toplam uyku süresini ve derin uykuyu artırıyor, insanların sabahları dinç uyanmasına yardım ediyor. Koku kadınlarda daha etkili, çünkü kokulara karşı kadınlar daha hassaslar.

Yiyecekler: Kafein ve nikotinin uyku üzerindeki etkisi aşikardır, uykusuzluğa ve huzursuzluğa yol açar. Kahvenin yanı sıra çay, meşrubatlar, çikolata ile öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları da kafein içerir. Bu nedenle kafein ve nikotin tüketimini sınırlandırmalısınız. Yatmadan önce tam tahıllı krakerler ile B6 vitamini açısından zengin olan muz, ay çekirdeği yerseniz daha rahat uyursunuz. Bakliyat, koyu yeşil renkli sebzeler, badem, kaju gibi magnezyum açısından zengin gıdalar da sizi sakinleştirir ve uykunuzu getirir.

Hayıt: Uykusuzluğu yardım eden hayıt bitkisi kadınların özel günlerinde de yardımcıdır. Karın ağrısını azaltır, uykusuzluğa iyi gelir.

Kedi otu: Çay olarak ya da gıda takviyesi şeklinde kullanılan kedi otu kaygıyı azaltır, uyku kalitesini artırır ve sakinleştirici etkisi vardır. Bitkinin uyku üzerindeki etkisi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da çalışmalarda etkisiz ilaç ile kedi otu takviyesi alanların uyku kalitesi ölçüldü. Kedi otu takviyesi kullananlarda uyku kalitesinin daha iyi olduğu belirlendi.

Melisa bitkisi: Anksiyeteyi iyileştirme, sinirleri gevşetmek için kullanılan bu çayı eczanelerde ilaç şeklinde de bulabilirsiniz. Bir araştırmada, anksiyeteye bağlı uykusuzlukta yardımcı olduğu tespit edildi. Sabah ve akşamları 300 miligram alınan melisa özünün anksiyeteyi, yorgunluğu azalttığı belirlendi.

Akupunktur: Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan analize göre, akupunktur uykusuzlukta etkili bir tedavidir. Ön araştırmada, 5 haftalık akupunktur akşamları melatonin salgılanmasını ve toplam uyku zamanını artırıyor.

Papatya çayı: Kas gerginliğini azaltan, sindirimi rahatlatan ve anksiyetini azaltan papatya çayı uykuya teşvik ediyor. Akşam yemeğinden sonra bir fincan sıcak papatya çayı içebilirsiniz. Yatmadan hemen önce içerseniz gece yarısı lavaboya gitmek için uyanırsınız.

Diğer doğal tedaviler: Müzik terapisi uyku kalitenizi artırabilir, gece yarısı uyanmaları azaltır ve uyku süresini uzatır. Egzersiz yapmamak uyuyamamanıza yol açar. Ancak yatma saatine yakın egzersiz ise adrenalin seviyesini artırıp uykunuzu kaçırır. Yeterli egzersiz ise geceleri derin bir uyku çekmenize yardım eder. (Vasfiye Özcanbaz)

“Uykusuzlukla mücadelenin doğal yolları” için bir yanıt

After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and
now each time a comment is added I receive four emails with the same comment.
There has to be a way you can remove me from that service?
Appreciate it!

Here is my web-site … bbs.yunweishidai.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.