Kategoriler
Yaşam

Çocuklarınızı beslerken bunlardan uzak durun

Çocuğunuz abur cubur, şekerleme ve tatlı yiyecekleri sevebilir, fakat bu yiyeceklerin çoğu onun sağlığını, gelişimini ve davranışlarını etkileyen kimyasallar içerir.

Bu kimyasalların çoğu birçok ülkede yasaklandı. Ancak ülkemizde bu konuda bir denetleme sistemi tam olarak yerleşmediği için çocuklarınızı bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutun.

Foxnews’te yer alan habere göre, işte yiyeceklerde bulunan kimyasallar:

Gıda boyaları: Doğal baharat ve çeşni şirketi Kalsec tarafından yapılan son araştırmaya göre, insanların yüzde 80’i çocukların tükettiği yiyecek ve meşrubatlarda bulunan yapay petrokimyasal için endişeleniyor. Petrolden yapılan bu kimyasallar onları daha çekici yapmak amacıyla tahıllara, şekerlemelere ve içeceklere ekleniyor. En yaygın olanları Red (Kırmızı)#40, Yellow (Sarı) #5 and #6 and Blue (Mavi) #1 and #2.

Bu gıda boyaları çocuklarda davranış sorunları, dikkat eksikliği ve ADHD (Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite Bozukluğu) gibi sorunlara yol açıyor. Bu boyaların sinir sistemi fonksiyonlarını ve gelişimi etkilediği, kanserojen ve zehirli olduğu biliniyor. Gıda boyasının yasaklandığı ülkelerde ıspanak, havuç, kırmızı biber ve kuşüzümü gibi doğal renklendiriciler kullanılıyor.

rBGH ve rBST: Bunlar bazı şirketlerin sütlerini artırması için ineklere verdikleri büyüme hormonlarıdır. Bu hormonu alan ineklerin memelerinde daha fazla iltihaplanma olur ve bu nedenle ineklere daha fazla antibiyotik içirilir. Bu durum büyük iş dünyası için iyi olmasına rağmen bu hormonlara maruz kalma kanserle bağlantılıdır ve antibiyotik direncini artırır.

Arsenik: Yüksek oranda zehirli bir kirletici olan arsenik, kanser, kardiyovasküler hastalık, şeker hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Arsenik pirinç ve hatta bebekler için pirinç unu ile protein barda (protein içeren gofret) bile bulunabiliyor. Birçok şirket mısır şurubuna alternatif olarak pirinç şurubu kullanıyor. Hatta sağlıklı olarak satılan meyve sularında bile pirinç şurubu var.

Nitrat ve nitrit: Bunlar yiyeceklere rengini veren ve raf ömrünü uzatan koruyuculardır. İçme suyunda bile bulabilirsiniz. Bunlara maruz kalma yetişkinlerde kanserle ilişkilidir. Bebek maması yaparken bu koruyucuların bulaştığı su kullanılınca bebeklerde “mavi bebek sendromu” görülme riski var. Nitrat ve nitrit sucuk, salam, sosis, çorbalar ve konserve fasulye ile organik olmayan sebzelerde bile bulunabiliyor. Ayrıca bazı konserve ton balığı ve sardalyada da bulunabiliyor. Bu koruyucuları içeren yiyeceklerin etiketinde potasyum nitrat veya sodyum nitrat yazar.

Ractopamin: Hayvanların kesilmeden önce kas dokusunun artması için kullanılan ilaç. Bu ilacın kesinlikle insanlarda kullanılmaması gerekiyor. Ractopaminin insanlar üzerindeki etkisini gösteren bir araştırma var. Araştırmaya göre, ilaç hiperaktivite, davranış sorunları, titreme, kas ve iskelet sorunları, kardiyovasküler hastalık ile endokrin ve üremeyle ilgili sorunlar ve hatta ölümle ilişkilidir. Çocuklarda astım ilaçlarına karşı direnci artırır.

Civa: Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri balıkta bulunan sağlıklı yağlardır. Fakat civa beyin gelişimleri devam eden küçük çocukları etkileyen bir zehirdir. Etkileri arasında gelişimi geciktirme, dikkati toplayamama ve öğrenme güçlüğü gibi sorunlar bulunuyor. Civa tüm ton balığı çeşitlerinde mevcut.

Azokarbonamit: Egzersiz ekipmanlarında bulunan bu kimyasal aynı zamanda tahıl ununda beyazlatma ajanı olarak kullanılıyor. Azokarbonamitli ekmek piştiğinde semikarbazit ve üretan isimli iki kimyasala parçalanıyor. Bunlar da kanser ve astımla ilişkilidir.

Potasyum bromat: Un içeren birçok yiyecekte bulunan potasyum bromat hamurun daha çok kabarmasına yardım eder. Kanserojen olarak sınıflandırılan kimyasal hormonlarınızı bozar. Tiroid hormonu üretimini engelleyerek yorgunluğa, hafıza ve konsantrasyon güçlüğüne, iştahsızlığa, nefes darlığına ve duyma sorunlarına yol açar.

BHA ve BHT: Bütillendirilmiş hidroksi toluen (BHT) ile bütillendirilmiş hidroksi anisol (BHA) isimli bu iki kimyasal koruyucu tahılların raflarda veya kilerinizde uzun süre taze kalması için kullanılıyor. Ayrıca kuruyemiş karışımlarında, tereyağında, ette ve sakızda bulunuyor. Bu kimyasallar kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.