Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı kemikler için bunları yiyin

Kemiklerinizin güçlü ve sağlıklı kalması için özel besinlere ihtiyacı vardır. Kalsiyum ve D vitamini birçok uzmanın kabullendiği besin öğeleridir. Fakat bunların yanında magnezyum, protein, Omega-3 yağ asitleri ile A, C ve K vitaminleri kemiklerinizin sağlığı için gereklidir.

İşte kemik sağlığının için önemli olan yiyecekler:

Portakal ve portakal suyu: C vitamini açısından zengin olan portakal kolajen oluşumu ve kemik sağlığınız için gereklidir. Ayrıca portakalda normal iskelet sistemi ve hücre farklılığı için gerekli olan A vitamininden bolca bulunur.

Süt: Kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olan kalsiyum açısından zengin olan sütün bir bardağı günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Kalori sorununuz varsa az yağlı ya da yağsız sütü tercih edin.

Pazı: İçerisinde birçok mineral bulunan pazı, kalsiyum, magnezyum ile A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Lifi bol olan pazıda kalori azdır.

İncir: Kemik sağlığınız için gerekli vitamin ve mineraller içeren incirin bir kase kompostosunda 180 miligram kalsiyum ile C ve K vitaminleri vardır. Çiğ incirin kalorisi düşüktür ve lif açısından zengindir. Birkaç tane çiğ incirde 24 miligram kalsiyum bulunuyor.

Ispanak: Kemikleriniz için iyi olan ıspanakta bol miktarda kalsiyum, A, C ve K vitaminleri bulunuyor. Ayrıca ıspanağın kalorisi düşüktür.

Kaju: İçerisinde az miktarda kalsiyum ve K vitamini bulunmasına rağmen magnezyum ve diğer mineraller sayesinde kaju kemikleriniz için çok faydalıdır.

Kivi: Bol miktarda C vitamini ve magnezyum barındıran kivi kemiklerinize iyi gelir. Ayrıca kivide biraz kalsiyum ile A ve K vitaminleri bulunur.

Kabak çekirdeği: Biraz kalsiyum ile protein içeren kabak çekirdeği mükemmel bir magnezyum ve Omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bol miktarda life sahip olan kabak çekirdeği iyi bir atıştırmalıktır.

Domates suyu: Çeşitli mineraller, magnezyum ve A ile C vitamini içeren domates suyunda biraz kalsiyum ile K vitamini bulunur. Taze domates de çok faydalıdır fakat domates suyu tüm bu besin değerlerini bir arada toplamıştır.

Enginar: Biraz kalsiyum bulunan enginarda bol miktarda magnezyum vardır. Ayrıca iyi bir C vitamini kaynağı olan enginar lif açısından zengindir, kalorisi düşüktür.

Kuşkonmaz: Magnezyum açısından oldukça zengin olan kuşkonmazda bol miktarda kalsiyum bulunur. Ayrıca iyi bir A, C ve K vitamini kaynağı olan kuşkonmazda protein de bulunur, kalorisi düşüktür. Bir kase pişmiş kuşkonmaz yaklaşık 40 kaloridir.

Yoğurt: Kalsiyum ve protein bakımından zengin yoğurdun bir kasesinde yaklaşık 450 miligram kalsiyum ve 12 gramın üzerinde protein bulunur.

Pancar: Lezzetli olan pancarın yeşil yaprakları da yeniyor. Yaprakları çeşitli vitamin ve mineraller barındıran pancar kalsiyum ve magnezyum açısından da zengindir. İçerdiği bol miktardaki A ve C vitaminiyle kemiklerinize dosttur.

Ceviz: İyi bir kalsiyum, protein ve magnezyum kaynağı olan cevizde bol miktarda omega-3 yağ asiti bulunur. Biraz kalorisi yüksek olan cevizden öğleden sonraları bir avuç yiyebilirsiniz.

Brüksel lahanası: Kalsiyum, magnezyum ile A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan Brüksel lahanasını salatalarınızda çiğ olarak tüketebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.