Kategoriler
Yaşam

Diyet yaparken kilo almayın

Çoğu insan diyet yaparken farkında olmadan çok önemsiz gibi görünen hatalar yapar ve kilo vermek yerine kilo almaya devam eder. Kimisi bir  öğün atlayıp kilo vermeye çalışırken, kimisi de suyu azaltınca kilo vereceğini düşünür. Ancak bunlar diyetinizi sabote eden çok ciddi hatalardır.

Basit görünen hatalar ile en sevdiğiniz giysize girebilmek için gösterdiğiniz tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir.

SIKI REJİMLERE DAYANMA: Hızlı bir şekilde 10 kilo vermeye karar verdiğinizde ölesiye sıkı rejime girersiniz. Belki planınız başta işe yarayabilir. Günlük kalori alımınızı binin altına indirince kilolarınız erimeye başlar. Fakat az kalori aldığınızda metabolizmanızı yavaşlaması için eğitirsiniz. Diyet bitince kalorileri daha az yakan bir vücuda sahip olursunuz. Genellikle de kiloları geri alırsınız.

KAHVALTIYI ATLAMAK: Sabahları kahvaltı yapmamak kalorileri azaltmanın basit bir yolu gibi görünebilir. Ancak sonuç günün geri kalan bölümü için tam tersidir. Kahvaltı yapmayınca ofiste öğleye kadar bir şeyler atıştırırsınız, öyle yemeğinde çok fazla yemek tüketirsiniz, günün geri kalanında daha fazla kalori alırsınız. Bunun yerine protein ve lif açısından zengin sabah kahvaltıları gün boyunca açlığınızı azaltır. Gerçekte çalışmalar da her sabah kahvaltı yapanların sağlıklı bir kiloda olduklarını gösteriyor.

ATIŞTIRMALIKLARIN KONTROLÜNÜ KAYBETMEK: Belki her yemekte ayrıntılı bir şekilde aldığınız kalorileri sayıyorsunuz, fakat yemek arasındaki atıştırmalıkların hesabını yapıyor musunuz? Ofiste yediğiniz bir dilim pasta ya da kek, arada atıştırdığınız bir paket fiyonk kraker, bir külah dondurma da beslenmenize birçok kalori ekler. Kalori sayımınıza atıştırdıklarınızı da eklemeyi unutmayın.

ATIŞTIRMAYI TAMAMEN KESMEK: Düşüncesizce yediğiniz atıştırmalıklar bel çevrenizin genişlemesine yol açabilir. Ancak yediğiniz atıştırmalıklara dikkat ederseniz bunu önlersiniz. Gün boyunca küçük öğünler ve atıştırmalıklar tüketen insanlar açlığını kontrol etmekte ve kilo vermede daha başarılıdır. Özellikle de protein açısından zengin olan atıştırmalıklar metabolizmanızı yüksek hızda tutmaya yardım eder. Kabuklu kuru yemişler iyi, yüksek proteinli bir seçimdir.

AZ YAĞLI BESLENME: Az yağlı ürünler beslenmenizde önemli bir rol oynuyor. Fakat az yağlı yiyecekler az kalorili yiyeceklerle aynı değildir. Tabağınızı az yağlı kekle doldurursanız, daha küçük normal kekten daha fazla kalori alırsınız. Ne kadar yağ, şeker ve kalori tükettiğini bilmenin en iyi yolu paketlerin üzerindeki besin değerlerini kontrol etmektir.

ÇOK FAZLA KALORİ İÇMEK: Kalorileri sayarken çoğu insan içtiği içecekleri hesaba katmaya gerek duymaz. Bu büyük bir hatadır. Çünkü bazı kahveler 500’den fazla kalori içeriyor. Hatta meyve suyundaki ve gazlı içeceklerdeki kaloriler de çok hızlı kilo alımına yol açar. Daha kötüsü sıvı kaloriler iştahınızı kapatmaz. Bol kalorili bir içecekten sonra gayet rahat yemek yersiniz.

SÜT ÜRÜNLERİNİ BIRAKMAK: Tam yağlı süt, peynir ve dondurma birçok diyet yapan için yasaktır. Fakat süt ürünleri tüketmezseniz diyetiniz olumsuz etkilenir. Bazı araştırmalar, vücudun yeterince kalsiyum aldığında daha fazla yağ yaktığını ve kalsiyum eksikliğinde ise daha çok yağ ürettiğini göstermiştir. Kalsiyum takviyelerinin aynı etkiyi göstermediğini belirten araştırmacılar süt ürünlerinin başka bileşenlere de sahip olduğunu açıkladılar. Ancak yağsız ya da az yağlı süt ürünlerini tercih edin.

ÇOK AZ SU İÇMEK: En basit diyet hatalarından biri de budur. Su kalori yakmak için gereklidir. Vücudunuzu susuz bırakırsanız metabolizmanız çok yavaş çalışır ve böylece daha yavaş kilo verirsiniz. Araştırmalar günde 8 veya daha fazla bardak su içen yetişkinlerin içmeyenlerden daha fazla kalori yaktığını iddia ediyor. Bu nedenle her yemekte ve atıştırmalıkta bir bardak su için.

KENDİNİZİ KANDIRMAK: Yoğun geçen bir günün ardından bir salata ya da diğer sağlıklı bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Fakat, bunun yerine milkshake içerseniz ve bir kez fast food yerseniz bu alışkanlık yapabilir. Uzun süreli bir araştırmaya göre, haftada 2 kereden daha fazla fast food tüketen insanlar haftada bir kere yiyen insanlara göre 4,5 kilogram daha fazla kilo aldıkları belirlendi.

HER GÜN KİLONUZU TARTMAK: Her gün tartılmak hayal kırıklığı için bir reçetedir ve faydalı bir bilgi vermez. Haftalık kilo alımıyla birlikte uzun süreli kilo takibi yapmak daha önemlidir. Hedefiniz haftada 500 ile 1000 gram vermekse, haftasonunda tartıya çıktığınızda bunu görürseniz mutlu olursunuz. Sonuç daha motive edici olur.

GERÇEKÇİ HEDEFLER BELİRLEMEMEK: İlk haftada 5 kilo vereceğinizi iddia etmek sizin için bir yıkım olur. Diyet yapıp haftada 2,5 kilo verirseniz hedefinize ulaşamadığınız için cesaretiniz kırılır. Neleri yapıp yapamayacağınızı bilirseniz daha rahat kilo verirsiniz. Gerçekçi bir hedef belirlemek başarılı bir diyet için çok önemlidir. Hedefinizin ne olacağından emin değilseniz, bir diyetisyene başvurun.

EGZERSİZDEN KAÇINMAK: Egzersiz yapmadığınız zaman kilo yakımınız azalır. Daha aktif olursanız sevdiğiniz yiyeceklerden daha fazla yersiniz ve yine de kilo vermeye devam edersiniz. Burada kilit nokta sevdiğiniz egzersizler bulmaktır. Yürüme bandı sizin için sıkıcı geliyorsa, yüzmeyi, bisiklete binmeyi ya da masa tenisini deneyebilirsiniz. Tüm bu sporlar yürüyüşten daha fazla kalori yakmanızı sağlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.