Kategoriler
Yaşam

Bu yağlar hamilelik sıkıntılarına yardımcı

Bitkisel yağlar her alanda olduğu gibi hamilelik ve doğum sırasında da ağrıların, sancıların hafifletilmesinde, uyku düzenlenmesinde ve endişenin giderilmesinde binlerce yıldır kullanılıyor.

Yüksek miktarda konsantre özler içeren bitkisel yağlar bitkinin yaprak, çiçek, dal ile meyvelerin ve ağaçların kabuklarında doğal olarak bulunuyor. Bitkiyi hastalıklardan koruyan bu özler hamile kadınların fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor.

2007 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir önceki yıl hamile kadınların yüzde 37’sinin alternatif ve tamamlayıcı tedavi kullandıkları belirlendi.

İşte hamilelik sıkıntılarına iyi gelen bitkisel yağlar:

Sabah bulantıları: Aynı aileden gelen zencefil ve kakule beyindeki bulantı haznesini engelliyor. Nane ile birlikte mide yanması, gaz ve şişkinliğin giderilmesine de yardımcı oluyor.

Soğuk algınlığı ve grip: Vücudunuzun pH seviyesini artırmak, enfeksiyonlar ve griple savaşmak amacıyla bir bardak sıcak ya da soğuk suya limon yağı ekleyip için. Limon yağı karaciğerinizin temizlenmesine de yardım eder. Ayrıca limon yağıyla ayak tabanlarınıza masaj yapabilirsiniz. Yağ 30 saniye içinde tüm vücudunuz tarafından emilecektir.

Anksiyete ve uykusuzluk: Anksiyetenin hafifletilmesinde, gevşemenin sağlanmasında ve uykuya yardımcı en etkili yağlardan biri lavanta yağıdır. Yastığınıza, ayaklarınızın altına lavanta koyabilir ya da ellerinize lavanta yağı sürüp onu koklayabilirsiniz. Bu yağ sizi dakikalar içinde sakinleştirecektir.

Kabızlık: Hava dağıtıcısına nane ya da okaliptus eklerseniz havayollarınızın açık kalmasını sağlarsınız. Uyurken hava dağıtıcısı kullanmak kabızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcıdır.

Baş ağrısı: Ağrı yağı olarak bilinen altın otu gerilim tipi baş ağrıları için en etkili bitkisel yağlardan biridir. Nane, fesleğen ve göknar ağacının yağı da baş ağrısına faydalıdır.

Ağrı ve sızılar: Kanayan diş etleri, sırt ağrısı, kiriş ağrıları ya da diğer iltihaplanma türlerine sahipseniz buhur (günlük) yağı ağrının hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. En iyi faydayı elde etmek için günde en az 1 kez dilinizin altına 2-3 damla buhur yağı damlatın.

Şişlik: Selvi ağacı yağıyla bacaklarınıza ya da ayaklarınıza masaj yaparsanız dolaşımınız artar ve şişlikler azalır.

Bitkisel yağları güvenli bir şekilde kullanmanız için ipuçları

Yağları kullanmadan önce tıbbi bir duruma ya da hamilelik komplikasyonuna neden olmamak için doktorunuza danışın. Bazı bitkisel yağların kullanımı hamilelikte uygun olmayabilir. Çünkü bazı yağlar düşüğe ve erken doğuma neden olabilir. Bazı yağlar sentetik boya, tarım ilacı gibi toksinler içerebilir. Bu nedenle bitkisel yağları mutlaka eczanelerden ya da uzman kişilerden alın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.