Kategoriler
Yaşam

Kalbiniz için zararlılar

Yediklerimizin çoğu kalp krizine neden olabilecek kadar tehlikeli yağ ve sodyum içerir. Koroner hastalıkların şakası yoktur. Bu yiyeceklerden çok az yemek sizi öldürmeyecektir. Ancak çok aşırıya kaçmamanız gerekiyor.

İşte kalp sağlığınızı korumak için uzak durmanız veya tüketimini sınırlamanız gereken yiyecekler:

Kızarmış patates: Kızarmış hiçbir ürün kalp dostu değildir. Çünkü içinde yüksek miktarda doymuş ve trans yağ vardır. Kızarmış patatesi yerken üzerine tuz serperiz. Vücudumuz tuza ve yağa karşı açlık hissi duyar. Bunu yerine lezzetli bitkisel atıştırmalıkları tercih etmeliyiz.

Salam, sucuk, sosis: Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etler kardiyologlar arasında kötü bir üne sahiptir. Bu yiyecekler kalp yetmezliği riskini artırabilir. Sosisin içinde daha fazla doymuş yağ bulunduğundan daha tehlikeli olarak düşünebilirsiniz.

Kırmızı et: Kırmızı ette karnitinin (doğal otlarla beslenen hayvanların etinde karnitin oranı yüksektir. Fakat seri üretim hayvanlardaki oran düşüktür. Karnitin vücuttaki yağların yakılmasına yardım eder, karnitini az olan et obezite riskini artırır.) yanı sıra hatırı sayılır ölçüde kolesterol ve doymuş yağ bulunur. Uzmanlar kalp hastalığı riskinizin azalması için kırmızı et tüketiminizi sınırlandırmanızı öneriyorlar.

Patates ve mısır cipsi: Bu gıdalar karbonhidrat ve bazen fazla miktarda trans yağ ve sodyumla doludur. Doktorlar bu atıştırmalıkları hiç tüketmemenizi öneriyorlar. En azından yediğiniz miktarı azaltın ve sınırlandırın.

Gazlı içecek: Bu içecekler insan vücudu için oldukça zararlıdır. Standart bir kutu içecekte 50-60 gram şeker bulunuyor. Bu şeker işlenmiş şekerdir. Bu içecekler yerine su için ya da ballı çay çeşitlerini deneyin.

Pizza: Karbonhidrat, sodyum ve içerdiği peynire bağlı olarak pizza kalbiniz için zararlı olabilir. Fakat pizzayı çok seviyorsanız zeytinyağı, dilimlenmiş domates, keçi peyniri ile tam buğday unlu pizza yaparak kalbinizi fazla rike sokmamış olursunuz.

Hazır çorbalar: Birçok insan patates cipsinin fazla sodyum içerdiğini düşünür, ancak hazır çorbalarda da sodyum miktarı çok fazladır. Ayrıca marketlerde satılan konserve sebzeler için de durum aynı. Bunların hepsi sodyum bombasıdır. Tükettiğimiz tuzun sadece yüzde 10’u tuzluktan geliyor, kalan yüzde 90 ise yediğimiz yiyeceklerin içinde gizlidir.

Tereyağı, mayonez, ekşi kremalı yiyecekler: Doğada serbest beslenen hayvanların sütünden elde edilen tereyağı tercih edilmeli. Doğal tereyağı, günlük 1 tatlı kaşığına kadar tüketilebilir. Bazı tür margarinlerin doymuş yağ veya trans yağ oranı yüksektir. Kolesterol içermeyebilirler, fakat sizler için sağlıklı olmayan bir sürü madde içerirler. Ayrıca mayonez ya da ekşi krema da kalbiniz için zaralıdır.

Tropikal yağlar: Yediğiniz yiyeceklerin etiketinde şeker ve yağ içeriğini kontrol ederken yağların türüne de bakmalısınız. Zeytinyağı, kanola ve ayçiçek yağları zararsızdır, fakat hindistan cevizi, palm yağı gibi tropikal yağlar kalbiniz için tehlikelidir. Çok sayıda patates cipsi şirketi yıllar önce bu yağları kullanmayı bıraktı. Fakat özellikle hazır kekler ve kurabiyeler gibi bazı atıştırmalıklarda bu yağlar halen kullanılıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.