Kategoriler
Yaşam

Buzdolabına koymamanız gereken 9 yiyecek

Tereyağını buzdolabından çıkarıp ekmeğe sürmek istediğinizde salyangoz gibi kıvrıldığını görürsünüz. Bunun gibi bazı ürünleri buzdolabına koyduğunuzda tadı değişir, sürülmesi ya da kesilmesi zorlaşır.

İşte buzdolabında saklamamanız gereken yiyecekler:

Tereyağı: Pastörize süt içermesine rağmen tereyağı birkaç gün tezgahın üzerinde kalabilir. Hatta tereyağını tuzladığınızda dışarıda bekleme süresi daha da uzar. Tereyağının dışarıda bozulacağından endişe ediyorsanız, kullanmadan yarım saat önce dışarı çıkarmalısınız.

Kavun: Karpuz ve kavun gibi sert kabuklu meyvelerin olgunlaşması için kesilmeden dışarıda bekletilmeye ihtiyacı vardır. Fakat bal gibi tatlı olan sarı kavun toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmez. Bunu buzdolabına yerleştirebilirsiniz.

Domates: Kavun gibi domateste oda sıcaklığında daha iyi korunur. Dışarıda yumuşamasından endişe ediyorsanız buzdolabına koyabilirsiniz. En iyisi domatesi azar azar alıp hemen kullanmaktır.

Patates: Patatesin içindeki nişasta buzdolabında şekere dönüşür. Böylece patatesin tadı şekerlenir ve ağızda kumlu kumlu bir tat bırakır. Patateslerinizi büyük bir kese kağıdına koyup lavabo altı gibi serin, karanlık bir yerde saklayın.

Soğan: Pazardan aldığınız soğanları buzdolabının sebzelik bölümüne koyarsanız soğanlar yumuşar, lapa gibi hale gelir. Bu nedenle soğanları da patates gibi saklayın.

Ekmek: Böcekler hakkında endişelenseniz de ekmekleri buzdolabına koyarsanız ekmek kuruyup bayatlayacaktır. Bunun yerine ekmek kutusunda bir hafta ya da dondurucuda 3 ay kadar saklayabilirsiniz.

Bal: Düşük sıcaklıklar balın kristalleşme sürecini hızlandıracaktır. Hiç kimse kahvaltıda veya papatya çayında kristalleşmiş bal istemez.

Kahve: Kahve çekirdekleri buzdolabındayken diğer yiyeceklerin kokusunu absorbe edebilir. Kahveyi normal bir ahşap dolapta paketinde 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Uzun süreli saklayacaksanız dondurucuya yerleştirin.

Fesleğen: Diğer şifalı bitkilerin aksine fesleğen düşük sıcaklıklarda solar ve diğer yiyeceklerin kokularını absorbe eder. Bunun yerine fesleğeni taze çiçekler gibi bir bardak suyun içinde normal bir dolapta saklayın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.