Kategoriler
Yaşam

Çok abarttığınız alışkanlıklar

İnsanlar bir çok şeyde olduğu gibi sağlıklı olduğunu düşündüğü şeyleri abartmaktan kaçınmaz. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi sağlıklı olanların da fazlasından uzak durmak gerekiyor.

İşte çok abartılan sağlıklı alışkanlıklar:

Sağlıklı yağlara yüklenmek

Omega-3 gibi yağlar kalp hastalığına karşı koruma sağlamaktan kan akışını desteklemeğe kadar birçok yararı vardır. Bu yağların sağlıklı olmasına rağmen bunları çok fazla tüketmemelisiniz. Kuruyemişler, onların yağları kalori kaynağıdır. Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı yağlar ile işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmalısınız.

Meyve sıkıcı en iyi arkadaşınız

Meyve ve sebzelerin vitaminlerinden yararlanmak isteyenlerin çoğunlukla başvurduğu yöntem bunların suyunu sıkmaktır. Bu şekilde meyve ve sebzenin içindeki liflerden faydalanamazsınız. Lifler sizi hızlı şekilde tok tutarak az yemenize yardım eder. Fakat bunların suyunu sıkarsanız lif olmadan fazla şeker tüketirsiniz.

El temizleme jellerini çok kullanmak

El temizleme jellerini kullanarak kendinizi hastalıklarda korumanız için iyi gibi görünebilir. Fakat, bu jellerin içinde bulunan triklosan isimli madde bakterileri antibiyotiklere karşı dirençli hale getiriyor. Bir araştırmada, jelleri sabun ve suya karşı destekleyen sağlık çalışanlarının norovirüs salgınlarına karşı daha fazla risk altında oldukları belirlendi. Bu konuda araştırmalar yapan bilim adamları triklosanın bağışıklık fonksiyonunu negatif etkilediğini ve insanları alerjiye hassas hale getirdiğini tespit etti. Temizlik için mümkün olduğunca su ve sabun kullanmanız yeterli.

Meyveli içeceklerin müptelası olmak

Gazlı ve şekerli içecekler yerine sağlıklı olduğu için tercih edilen donmuş meyvelerle hazırlanan smoothie sayesinde fazladan kalori ve yağ depolarsınız. En sevdiğiniz sağlıklı yağlar 200’den fazla kalori içerir. Smoothie’nin içerisindeki diğer içeriklerle birlikte bu oran 300-400 kaloriye çıkıyor. Ayrıca bu içeceklerde protein az, şeker oranı bir hayli fazla.

Kasları sarmak

Egzersiz yaptıktan sonra (asla soğuk kası sarmayın) kasınızı sarmak esnekliği ve hareket menzilini artırmaya ve günlük işlerinizi kolayca yapmanıza yardımcıdır. Ancak bir kası aşırı sıkı sarmak ciddi sorunlara yol açabilir. Kazayla kası sıkı sarınca yaralanmaya ya da incinmeye yol açabilirsiniz. Ayrıca çok küçük kas yırtılmalarına neden olursunuz.

Egzersize fazla ara vermek

Düzenli egzersiz yaparken uzun süreli aralar vermeyin. Egzersizler arasında vücudunuzun kendini toparlaması için molaya ihtiyacınız olur fakat bu sürenin 48 ile 72 saat arasında olması yeterlidir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.