Kategoriler
Aktüel

Atlantik kıyısında muhteşem yolculuk

Atlantik Okyanusu kıyısındaki 8 kilometrelik bu yol dünyanın en tehlikeli yollarından biri olmasına rağmen muhteşem manzarasıyla turist akınına uğruyor.

Yol üzerindeki zarif ve güzel köprü Norveç anakarasıyla Averøy Adası’nı birbirine bağlıyor. Atlantik Okyanus Yolu sadece 8 kilometre uzunluğunda fakat su üzerinde inşa edilmiş benzersiz bir gerçek yapıyor. Üzerinde 8 büyük köprü bulunan yol, dolambaçlı virajlarıyla Atlantik Okyanusu tarafından çevrili ve dünyadaki en güzel yapılardan biri olarak belirtiliyor. 1989 yılında tamamlanan yolun yapımı için 122 milyon Norveç Kronu (yaklaşık 45 milyon lira) harcandı.

Kültürel miras olarak korunan ve Ulusal Turist Güzergahı olarak sınıflandırılan yol, 2005 yılında Norveç’te yapılan yüzyılın inşaatı ödülünü kazandı. Yol boyunca piknik yapılabilecek, yemek yenebilecek restoranlar ve dinlenme tesisleri de bulunuyor.

Yol, Norveç’te turistlerin en çok ziyaret ettiği ikinci yer. Bölgeyi gezmek için en iyi mevsim yaz, çünkü sonbaharda azgın dalgalar yola çarpıyor ve yolculuğu bir hayli maceralı bir hale getiriyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.